27. dubna 2016 13:00
Gabriela Gabrielová

Prima kino: Kráska, zvíře a vizuální pastva pro oči

Víte, jak jste si jako malí představovali pohádkovou říši? Plnou úchvatných šatů, strašidelných zámků, opulentních hostin a zlatých pokladů? Tak výlet do přesně takovéto říše vás čeká v sobotu ve 20.15 na Primě.

Klasická pohádka převyprávěná pod taktovkou francouzského režiséra Christopha Ganse za účasti francouzských hollywoodských hvězd Léy Seydox (Hanebný parchanti, Robin Hood, bondovka Spectre) a Vincenta Cassela (Královna Alžběta, Johanka z Arku, Dannyho parťáci I.-III.) vás uchvátí na první pohled. Vizuálně je to totiž naprostá paráda.

Scenérie, kostýmy, triky... na ničem z toho se nešetřilo a kdo si potrpí na velkolepé výpravy a oku lahodící podívanou, dostane se mu vše v sobotu večer.

Až na dvě sestry, kterým budete mít chuť vrazit krumpáč do hlavy a poněkud nelogickou romantickou linku se jedná o opravdu nádhernou pohádku. Pozorný divák ocení i takové drobnosti jako zuby hlavní hrdinky, které jsou hezky žluté a nevzhledné, jak se na danou dobu slušelo, a pochvalu zaslouží i vynikající Vincent Cassel jako Zvíře sršící charismem.

Vykrystalizování vztahu mezi Kráskou a Zvířetem sice trochu pokulhává a je patrné, že scénárista (a režisér v jedné osobě) nechtěl ztrácet čas přílišnou psychologickou studií charakterů, jejich pohnutek či emocí, ale s tím se holt musíme smířit. Kráska se tak netvora v jedné scéně bojí, v další je na něj hubatá a v následující je již do něj celkem nepochopitelně zamilovaná, ale co my víme. Nakonec, je to pěkné Zvíře.

Věděli jste, že...

  • Tipli byste si, na území jakého státu tato pohádka vznikla? Jasně, byla to Francie a její první psaná verze se datuje do roku 1740.
  • Scénář nevychází z předchozích adaptací, které stvořil Jean Cocteau a později Walt Disney, ale z původního příběhu (z roku 1740) od Madame de Villeneuve.
  • Natáčelo se výhradně v Německu a svoji neoficiální premiéru si snímek odbyl taky v Německu - v únoru 2014 na 64. ročníku Berlínského filmového festivalu.
  • Amerika má Oscary, my máme Lvy a Francie svým nejlepším hercům, filmům a jejich tvůrcům rozdává Césary. V roce 2015 byla Kráska a zvíře nominována na 3 – za nejlepší výpravu, kameru a kostýmy. V prvně jmenované kategorii svůj triumf potvrdila.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný