24. října 2016 15:45

Tohle jsou 4 nejlepší seriáloví nástupci Hvězdné brány! Viděli jste je všechny?

SG-1 zanechala stopu, na kterou se nezapomíná.

Poslední díl Hvězdné brány sice vyšel už před víc jak dekádou, odkaz seriálu je však stále znát. Ať už zasazením, postavami či jinými elementy, vzpomněli jsme proto na několik povedených nástupců, z nichž inspirace trampotami týmu SG-1 přímo číší.

Stargate Atlantis

Naše první dvě jména asi nikoho nepřekvapí. Stargate Atlantis je oficiální spin-off Hvězdné brány, Atlantida samotná byla několikrát zmíněna před týmem SG-1 a oba seriály se mnohokrát protnuly.

Atlantis by se dokonce dal považovat nikoliv za spin-off a pokračování, ale přímo remake SG-1. A to se vším dobrým i zlým, co k tomu patří. Opět tu máme čtyřčlenný tým, opět tu máme základnu, opět tu máme optimistického ducha... ale opět tu máme i řadu zápletek, kterou jsou už trochu povědomé z dřívější éry.

Stargate Universe

Pak je tu také Stargate Universe, druhý a prozatím poslední spin-off Hvězdné brány, tentokrát se však odehrávající na kosmické lodi na druhé straně vesmíru - a rovněž v notně drsnějším provedení. Universe je pro Hvězdnou bránu totéž, co Hluboký vesmír 9 pro původní Star Trek. Je drsnější, morálnější, vztahovější.

Někomu tato formulka vyhovuje víc, někomu méně. Jisté je, že by dřívější styl Hvězdné brány dnes stěží fungoval tak jako v optimističtějších a důvěryhodnějších 90. letech. Universe se proto pokusil o něco nového... a ačkoliv to je náramně zajímavá podívaná, u širšího diváctva při tom moc neuspěl. Seriál má tak nakonec jen 2 řady. I takové pokusy jsou však potřeba, aby mohl pokrok kráčet směle dál, navíc je Universe stále součástí rodiny Hvězdné brány, že ano!

Agenti S.H.I.E.L.D.u

Pro další dva seriály budeme muset trochu rozšířit definici podobných děl. Marvelovští Agenti S.H.I.E.L.D.u jsou ironicky nejvíce podobní celkovému hurá duchu Hvězdné brány, potažmo SGC, a nejvíce podobají tomu, jak by to asi vypadalo, kdyby měla NID z Hvězdné brány vlastní dobrý seriál.

Tým agenta Coulsona totiž sbírá bizarní artefakty, bojuje s těmi, kteří je chtějí zneužít a celkově má podobnou týmou dynamiku jako SG-1 - máme tu vědce (dokonce dva), drsňáka, nováčka a vůdce. Od 2. řady se sice tým tak trochu rozpadá (díky velmi překvapivým a svěžím zvratům), třebas v řadě 3. si však užijeme nefalšované cesty teleportačním portálem na jinou planetu se zjevnými narážkami právě na Hvězdnou bránu. Kdybychom měli ukázat na jednoho nástupce, skoro až prequel Hvězdné brány, byli by to právě Agenti.

Dark Matter

Samotný tvůrčí štáb Hvězdné brány by však zřejmě nesouhlasil. Právě jejich loňský výplod Dark Matter, na němž pracuje většina původních tvůrců Hvězdné brány (Joseph Mallozzi, Paul Mullie, ale i Amanda Tapping), je totiž to nejbližší podobné látce od stejných lidí, čeho se můžete prozatím dočkat. Dark Matter je ovšem rovněž podstatně... odlišný.

Seriál popisuje příběhy šestičlenné posádky kosmické lodi poté, co byla probuzena z hibernace kdesi v kosmu. Nikdo si nic moc nepamatuje, loď je však plná zbraní a bizarních rozkazů. Vlastně by se to skoro daleko brát jako pokračování Stargate Universe, kdyby se posádce v její (nekonečné?) hibernaci něco přihodilo. Oproti původní atmosféře Hvězdné brány jsme tedy na míle daleko - víc než kdekoliv jinde však existuje však mnohem větší šance, že v Dark Matter uvidíte své někdejší oblíbence.

No a koho se ještě sluší znímit?

Battlestar Galactica – pro ty z vás, které bavila hlavně vojenská stránka Hvězdné brány, je BSG jasná trefa do něčeho velmi podobného!

Farscape – pokud jste si naopak zamilovali ústřední „rodinku“, ve Farscape došlo na podobné (ne-li větší) utužení vztahu, a navíc tu hrají budoucí představitelé Valy a Mitchella.

Threshold - velmi podobně je na tom i jediná řada seriálu Threshold, který jeho sami tvůrci popisovali jako "cestu k Hvězdné bráně". Ač se celý odehrává na Zemi, jeho celá pointa je podobná jako v prvních řadách Hvězdné brány - totiž odhalování zcela nové mimozemské hrozby.

Hranice nemožného - i když je Fringe podobné spíše Aktům X, pro milovníky vědecké magie Sam Carterové jde o jasnou volbu.

Hvězdná brána se na COOLu otevírá každý všední den v 16.10!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný