22. února 2023 16:45

10 nejlépe placených umělců: Nikdy neuhodnete, které hvězdy teď vydělávají nejvíc

Mají navrch muzikanti, nebo zástupci filmového průmyslu? V první desítce je tentokrát vyrovnaný poměr 5 : 5.

Byznysový magazín Forbes zveřejnil žebříček deseti nejvíce vydělávajících lidí showbyznysu za rok 2022. Už pošesté se do něj probojovala Taylor Swift, v roce 2019 byla dokonce první, což jenom dokazuje, jak umí zpeněžit své hitparádové úspěchy a obří celosvětová turné.

Jenže tentokrát se musela sklonit před muzikanty, jejichž kariéra je sice dávno za zenitem, ale mají za sebou obrovský a cenný katalog, který se rozhodli jednorázově zpeněžit – řeč je o rockové kapele Genesis a taky o britském mistrovi dospělého popu Stingovi. Nedosáhli sice tak omračujících částek jako v minulosti Bob Dylan nebo Bruce Springsteen (oba zhruba půl miliardy dolarů), ale na dvě přední příčky to vystačilo. Tady je kompletní seznam:

1) Genesis – 230 milionů dolarů

Průkopníci progresivního rocku ovládli loňský žebříček zářijovým prodejem práv na svou hudbu společnosti Concord Music Group. Smlouva obsahuje publikační práva a výběr z příjmů za streamování vybraných nahrávek, mezi které patří i část sólové kariéry frontmana Phila Collinse, zahrnující třeba i hitovku In The Air Tonight, ale i kariér dalších členů Tonyho Bankse a Mikea Rutherforda. Jejich příjmy doplnilo taky turné a pravidelná výplata licenčních poplatků.

2) Sting – 210 milionů

Jednasedmdesátiletý Gordon Matthew Thomas Sumner, známý jako Sting, prodal už v únoru veškerá práva na svou hudbu, a to včetně té pro skupinu The Police, které byl frontmanem. Universal Music Group za ni vyplatila 300 milionů dolarů, z nichž Sting získal po odečtení dalších nákladů krásných 210 milionů dolarů. Součástí katalogu jsou globální hity jako Roxanne, Englisman in New York nebo Every Breath You Take, což je nejhranější skladba v rádiích všech dob.

3) Tyler Perry – 175 milionů

Jediný miliardář v tomto žebříčku spojuje mnoho oborů showbyznysu a v každém se mu podařilo uspět. Stabilní příjmy mu plynou z mnoha paralelních filmových produkcí, seriálů na BET TV a taky z vlastních obřích filmových studií, které vlastní v Atlantě. Herec, režisér, scenárista, dramatik, spisovatel, bavič a producent prorazil v roce 2006 sitcomem Tyler Perry's House of Payne.

4) Trey Parker & Matt Stone – 160 milionů

Tvůrci kultovního seriálu Městečko South Park mají zdravý finanční základ díky dlouhodobé smlouvě s HBO Max. Dost vynáší taky vytrvalý úspěch jejich satirického muzikálu The Book of Mormon o mormonském misionáři, který se neúspěšně snaží šířit víru v odlehlé vesnici v africké Ugandě. Většina však pochází z šestileté smlouvy podepsané v roce 2021 s Paramountem, díky níž si dvojice přijde postupně na 935 milionů dolarů.

5) James L. Brooks & Matt Groening – 105 milionů

Neutuchající obliba Simpsonových vynesla slušné peníze i dvěma jeho hlavním spolutvůrcům. Převedení všech dosavadních dílů seriálu na streamovací službu Disney+ v dubnu 2019 znamenalo i podepsání nové smlouvy o vyplácení licenčních poplatků, jejichž výše loni oběma pánům jistě vyloudila úsměv na tváři.

6) Brad Pitt – 100 milionů

Hollywoodská ikona v prosinci prodala majoritní podíl v produkční společnosti Plan B. Ta si za dlouhé roky vybudovala solidní pověst díky oscarovým filmům Moonlight, 12 let v řetězech nebo Skryté identitě v režii slavného Martina Scorseseho. Dalších zhruba 30 milionů mu přinesly honoráře za filmy Bullet Train, Babylon a Ztracené město.

7) Rolling Stones – 98 milionů

Když se britští rockoví staříci vyvalí na turné, stále to stojí za to! Za každou z patnácti zastávek své loňské evropské šňůry si přišli na 8,5 milionů dolarů. Ačkoli jim nemalou část spolkly poplatky a sekundární náklady, konto narostlo díky licenčním poplatkům, protože kdo jde na koncert, taky obvykle streamuje pecky z jejich gigantické diskografie.

8) James Cameron – 95 milionů

Největší hitmaker v dějinách kinematografie přidal ke svému Avatarovi (první místo) a Titanicu (čtvrtá příčka) čerstvý zářez v podobě dvojky Avatara. Druhá omračující výprava na planetu Pandora mu zatím přinesla 95 milionů z bonusů navázaných na kasovní úspěch filmu. Ten už sice opouští čelní příčky návštěvnosti, ale jeho monstrózní tažení ani po více než dvou měsících stále není u konce.

9) Taylor Swift – 92 milionů

Její nová deska Midnights bořila streamovací rekordy, ze kterých si navíc dokázala vyjednat mimořádné podmínky, o nichž se může menším umělcům jenom zdát. Díky oddanému jádru fanoušků tzv. Swifties navíc prodává nezvykle mnoho fyzických hudebních nosičů a merchandisingu. Start prodeje lístků na americké turné pak shodil celý on-line systém společnosti Ticketmaster, která nebyla schopná bojovat s automatizovanými systémy překupníků. Událost otevřela širokou debatu o monopolizaci prodeje lístků na zámořském trhu. Slušný fenomén...

10) Bad Bunny – 88 milionů

Osmadvacetiletý rapper z Portorika známý mícháním karibského reggae s latinskoamerickým rapem jede na obří globální vlně, kterou sám pomohl vytvořit. Loni se objevil po boku Brada Pitta v akčňáku Bullet Train, ale hlavní podíl na jeho příjmech měla dvě turné – El Último Tour Del Mundo se konalo v běžných arénách, ale trumflo ho gigantické The World’s Hottest Tour, při němž si vybíral největší možné stadiony. Není divu, že další miliony za partnerství přisypaly značky Cheetos, Adidas nebo Corona.

Zdroj: Forbes

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný