8. listopadu 2019 14:21

Jak Češi poslouchají hudbu? Pomalu doháníme evropské trendy

Mladí Češi naskočili na streamovací vlnu. Staří ještě ladí rádio.

Zhruba polovina Česka poslouchá pravidelně hudbu streamovanou z internetu – do čehož se započítává pouštění z YouTube, Spotify, Apple Music, Deezeru a dalších. V kategorii 16 až 72 let je to konkrétně 52 procent, přičemž evropský průměr je 56 procent.

Delší dobu se mluví o tom, že streamování je novým upředňostňovaným způsobem poslouchání hudby; tedy že už si lidé nekupují hudbu na fyzických nosičích nebo jako soubory ke stažení, ale raději ji rovnou streamují. Bohužel čísla neukazují, kolik lidí v Česku si platí nějaké hudební předplatné a kolik využívá jen omezené varianty poslechu zdarma.

Česko je sice obecně za evropským průměrem, ale mezi mladými ve věku 16 až 24 je tomu jinak – tam streamuje 88 procent Čechů, zatímco evropský průměr je 86 procent. Výrazně za průměrem jsou naopak čeští senioři s 19 procenty oproti evropskému průměru 30 procent.

Nejvíce hudbu streamují ve Skandinávii, lídrem je Island s 81 procenty, hodně se streamuje třeba ještě v Řecku. Je zajímavé, že ačkoli Česko mírně zaostává, méně než u nás se podle průzkumu takto poslouchá třeba v Rakousku, Německu nebo Francii.

Data pocházejí z publikace Culture Statistics 2019 od Eurostatu, který srovnával třeba taky používání online videoslužeb nebo hraní her.

Streamujete hudbu a platíte si předplatné, nebo ji pořád chcete vlastnit?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný