9. listopadu 2018 14:27

Elton John se podělil o dojemný příběh o smrti Freddieho Mercuryho

Ve smrti připomněl, čím byl výjimečný v životě.

Freddie Mercury vstoupil do dějin jako jeden z nejvýraznějších frontmanů všech dob. Jeho život však v roce 1991 ukončila nemoc AIDS. Mezi fanoušky teď koluje ukázka ze životopisu další popové ikony Eltona Johna, který byl Freddieho dlouholetým přítelem. Tady je její překlad:

"Freddie veřejně neohlásil, že má AIDS, až do dne, kdy v roce 1991 zemřel. Ačkoli na pódiu byl vždycky okázalý a elektrizující – podobně jako Bowie nebo Jagger –, v mnohém si velice hlídal soukromí. Ale o své nemoci AIDS mi řekl hned poté, co ho v roce 1987 diagnostikovali.

Zničilo mě to, protože jsem viděl, co tahle nemoc udělala mnoha mým blízkým. Věděl jsem tak celkem jasně, co čeká Freddieho. A on to věděl taky. Věděl, že přichází smrt. Pomalá a mučivá smrt. Ale Freddie si zachoval neuvěřitelnou odvahu. Nezmizel z očí, dál vystupoval s Queen, zůstal vtipným, zábavným a hlavně laskavým, jakým byl dosud.

V posledních letech jeho života, když nemoc postupovala, se mi to těžko snášelo. Pohled na něho mi lámal srdce, jak z něho AIDS vysával životní světlo. Na konci bylo jeho tělo pokryté nádory z Kaposiho sarkomu, byl skoro slepý a neměl dost sil, aby se mohl postavit na nohy.

Podle všech zvyklostí by měl Freddie strávit poslední dny starostí o co nejméně bolestivý odchod. Jenže on takový nebyl, na ostatních mu fakt záleželo. Freddie zemřel 24. listopadu 1991. Týdny po pohřbu jsem na něho stále myslel. Na Štedrý den jsem zjistil, že mi Freddie nechal jeden poslední důkaz o své nesobeckosti.

Ploužil jsem se po domě, když zazvonil kamarád a donesl balíček. Rozbalil jsem ho a našel malbu od jednoho z mých oblíbených britských malířů Henryho Scotta Tukeho. A byla tam vzkaz od Freddieho. Roky předtím jsme si s Freddiem vymysleli naše soukromé přezdívky, naše ženská drag-queen jména. Já jsem byla Sharon, on byla Melinda. Freddieho vzkaz zněl: Milá Sharon. Myslím, že tohle by se ti mohlo líbit. S láskou, Melinda. Štastné a veselé.

Přemohlo mě to, bylo mi tehdy čtyřicet čtyři a brečel jsem jak malé dítě. Držel jsem vzkaz od úžasného chlapa umírajícího na AIDS, který ve svých posledních dnech nějak sebral síly, aby mi našel krásný vánoční dárek. Byl to smutný moment, ale vždycky mi vyskočí, když si vzpomenu na Freddieho, protože zachycuje jeho charakter. Ve smrti mi připomněl, čím byl výjmečný v životě."

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný