27. ledna 2020 10:22

Billie Eilish ovládla letošní ceny Grammy. Jedním rekordem navíc vstoupila do historie

Velkolepé hudební tažení Billie Eilish ještě zdaleka nekončí.

Letošní hudební ceny Grammy ovládla největší favoritka, čerstvě osmnáctiletá Billie Eilish. Zvládla proměnit pět ze šesti nominací, a to navíc v těch nejprestižnějších kategoriích – Album roku, Skladba roku, Nahrávka roku, Nováček roku a Nejlepší popové vokální album. Další dvě ceny získal ještě její bratr, který s ní hudbu skládá a produkuje – Nejlepší producent a Nejlépe nahrané album.

Billie Eilish tak vstoupila do historie coby nejmladší zpěvačka, která kdy získala hlavní cenu za album roku, tedy desku When We All Fall Asleep, Where Do We Go? Až dosud prvenství držela Taylor Swift, která stejné ocenění získala za album Fearless ve svých dvaceti letech. Eilish se taky stala první ženou a druhým umělcem vůbec, který posbíral celou "svatou čtveřici" – album roku, nahrávku roku, písničku roku a objev roku.

"Můžu jen říct, že si myslím, že tuhle cenu měla vyhrát Ariana?" řekla upřímně šokovaná Eilish, která čekala, že album roku získá Ariana Grande za thank u, next. Nejvíce nominací letos měla zpěvačka Lizzo – a to osm – nakonec získala tři gramofonky.

Parádní živé vystoupení během ceremoniálu předvedla nejenom oceněná Billie Eilish, ale taky Ariana Grande, veteráni Aerosmisth v doprovodu Run-DMC nebo jedna ze senzací roku rapper Lil Nas X. Vzpomínalo se taky na tragicky zesnulou basketbalovou legendu Kobeho Bryanta.

62. výroční Grammy Awards – vybraná ocenění

Album roku

Billie Eilish When We All Fall Asleep, Where Do We Go? Bon Iver – I, I Lana Del Rey – Norman Fucking Rockwell! Ariana Grande – thank u, next H.E.R. – I Used To Know Her Lizzo – Cuz I Love You Vampire Weekend – Father Of The Bride

Píseň roku

Billie Eilish Bad Guy Lady Gaga – Always Remember Us This Way Tanya Tucker – Bring My Flowers Now H.E.R. – Hard Place Taylot Swift – Lover Lana Del Rey – Norman Fucking Rockwell Lewis Capaldi – Someone You Lover Lizzo – Truth Hurts

Nováček roku

Billie Eilish Black Pumas Lil Nas X Lizzo Maggie Rogers Rosalía Tank and the Bangas Yola

Nejlepší rockové album Cage the Elephant – Social Cues

Nejlepší rapové album Tyler, the Creator – Igor

Nejlepší alternativní album Vampire Weekend – Father of the Bride

Nejlepší elektronické / taneční album Chemical Brothers – No Geography

Nejlepší urban album Lizzo – Cuz I Love You

Nejlepší R&B album Anderson Paak – Ventura

Nejlepší videoklip Lil Nas X & Billy Rey Cyrus – Old Town Road (Official Movie)

Nejlepší hudební film Beyoncé – Homecoming

Kompletní výsledky a informace na GRAMMY.COM.

Co říkáte na letošní výsledky Grammy?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný