13. června 2017 16:16

5 důvodů, proč Colours of Ostrava vládnou českým festivalům

Colours jsou jediným letním hudebním festivalem, který má v Česku opravdu světové parametry. Důvody jsou vlastně celkem jednoduché.

Každý festival má své silné stránky a své slabiny. Někomu se líbí malé a komorní akce se spikleneckou atmosférou, někdo zase preferuje ty velké, kde hrávají větší hvězdy a má tak větší výběr, kam zrovna vyrazit. Je jasné, že nejde skloubit všechno dohromady. Colours se to ale daří s až překvapivým úspěchem, díky čemuž ho třeba proslulý britský deník The Guardian zařadil mezi 10 nejlepších festivalů Evropy.

Shrnuli jsme pět důvodů, proč jsou Colours i letos českou jedničkou.

1) Nejbarevnější program

Baví vás taneční hudba, indie rock, současný pop, tvrdší alternativa, soul, písničkáři, punk, jazz nebo třeba flamenco? Odjedete ve všech případech spokojení a nebude to jen o "třech věcech a omáčce". Colours svůj program nepotřebují nastavovat domácími jmény, která slyšíš na každém druhém českém fesťáku.

Můžete brousit mezi dvaceti otevřenými i krytými scénami a navíc si odpočinout od hudby třeba na divadle nebo diskuzích, které v Ostravě fakt nejsou jen do počtu. Jezdí na ně každý rok osobnosti světového formátu.

2) Unikátní areál a atmosféra

Který jiný festival se koná v srdci "Ocelového města"? Z místa, kde se až do roku 1998 těžilo uhlí a vyrábělo surové železo vytvořil architekt Josef Pleskot unikátní areál, který slouží jako památka, naučné muzeum nebo právě festivalový areál. Když prší, vždycky se máte kde schovat. V mezičase můžete vyjet na vyhlídkovou Bolt Tower, odpočívat v hale Gong nebo projít zábavnou expozici ve Světě techniky.

3) Skvělý zvuk a zázemí

Zůstaňme ještě v areálu, který se každý rok o kus vylepšuje, takže se nestane, že byste se po dešti museli brodit bahnem nebo se někde zasekli ve špatně průchodném místě. Pryč jsou taky problémy se stanovým městečkem. Za pět let podařilo najít spoustu místa pro catering - až na pár nejoblíbenějších míst se vyhnete dlouhým frontám na jídlo a pití. A naše netopýří uši potvrzují, že málokterý festival má takovou kombinaci solidní techniky a špičkových zvukařů - od největšího po nejmenší pódium.

4) Odvaha a překvapení

Colours se díky stabilnímu partnerství se sponzory i věrnými návštěvníky nemusí hnát při sestavování lineupu pouze za jistotou v podobě osvědčených (nebo často spíš provařených) jmen a takzvaných legend. Proto vedle kapel, které znáte dobře i z českých rádií, vždy najdete neméně známou a čerstvější alternativu, co často odehraje českou premiéru nebo se vrací po hodně dlouhé době, jako tomu bylo třeba v případě Bjork.

Před obřím publikem si ve své vrcholné formě zahráli třeba šamanští Animal Collective, hlukové legendy Swans, islandští éterikové Sigur Rós nebo výstřední taneční úderka The Knife. Festivalu svědčí, že svěřil menší pódia samostatným partnerských týmům, co své scéně rozumí. Zvláštní kapitolou je pak výběr pro fajnšmekry v hale Gong.

5) A samozřejmě letošní program

Někdo obráží jen menší pódia, jiný přijel za hvězdami. Proto je trochu zbytečné řešit, co musíte vidět.

Každopádně z větších jmen si nenecháme ujít třeba talentovanou mladou kometu Birdy, mistra soulových emocí Michaela Kiwanuku a samozřejmě sobotní finále - velkolepé párty kombo v podobě Jamiroquai a Justice. V noci se pak rádi svěříme do rukou tanečních jistot v podobě Moderat nebo Extrawelt. A co mezitím? Se uvidí...

Byli jste už na Colours? Vyrážíte letos?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný