22. března 2022 10:41

Zaklínač 4 oficiálně potvrzen: Co čekat od nové hry z Geraltova světa?

Čtvrtý díl populárního akčního RPG čeká několik zásadních změn.

Polská společnost CD Projekt RED překvapila fanoušky oznámením, že pracuje na čtvrtém Zaklínači, který má odstartovat novou ságu. Titul už nebude pohánět vlastní technologie REDengine, ale licencovaný Unreal Engine 5 od Epic Games, který nedávno vyrazil dech hráčům v působivém technologickém demu The Matrix Awakens. Co všechno první informace naznačují?

Co přinese Unreal Engine

Hned po oznámení tvůrci zdůraznili, že partnerství s Epicem neznamená, že hra bude ve své PC verzi exkluzivně pouze na Epic Games Store. Polští vývojáři jistě budou chtít hru nadále nabízet skrze vlastní platformu GOG, s jistotou se dočkají i fanoušci na současné generaci konzolí PlayStation a Xbox a díky skvělé škálovatelnosti Unreal Enginu 5 nelze vyloučit, že hra vyjde paralelně i na handheld Nintendo Switch, který v době vydání už jistě bude mít výkonnější druhou generaci.

Přestože nebyl ani naznačen termín vydání, použití už hotového enginu by mohlo vývoj znatelně zkrátit a vývojáři by se tak vyhnuli problémům s jeho neustálým upravováním a vylaďováním, jaké je trápilo v případě jejich aktuálního projektu Cyberpunk 2077. Přesto lze stěží počítat s tím, že by hra vyšla dříve než zhruba za čtyři roky, spíše pět. Střízlivým termínem by tak byl rok 2027.

Kdo bude novým hrdinou?

Jelikož se příběh Geralta z Rivie třetím Zaklínačem a jeho datadisky uzavřel, nabízí se jako nejvíce pravděpodobné pokračování s hlavní postavou Geraltovy chráněnkyně Ciri. Fanoušci už spekulují, zda je první zveřejněná fotografie medailonem kočky nebo rysa.

V případě medailonu kočky by se jednalo o zaklínačskou školu ze severu, z hradu Stygga, odkud však byla vyhnána, kočovala krajinou a oproti ostatním školám trénovala dívky, elfy i nelidi. Škola rysa pak není kanonická, ale vymysleli si ji hráči pro rozvinutí příběhů, které ještě nebyly rozpracovány autorem knih Andrzejem Sapkowskim.

V případě nové školy rysa by měli vývojáři volnější ruku, ale třeba by mohli dát hráčům i možnost vytvořit si hrdinu vlastního. Takto svobodnější RPG pojetí se však spíše neočekává, protože Zaklínač dosud vyprávěl vždy s pevně daným a hluboce vyprofilovaným hrdinou.

A co Cyberpunk?

Hodně však oznámení nového Zaklínače vypovídá o další budoucnosti hry Cyberpunk 2077, která sice po více než roce od vydání konečně dostala upgrade pro stávající generaci konzolí, byla zbavena většiny zásadních chyb a bugů, ale stále nedostala ani jedno ze slíbené trojice velkých příběhových rozšíření.

Oznámení nového Zaklínače ještě předtím, než se hráči dozvěděli cokoli o chystaných rozšířeních světa Cyberpunku 2077, působí dost nešťastně. Jako by už vývojáři upírali svou pozornost někam jinam.

Co říkáte na to, že dostal přednost nový Zaklínač před Cyberpunkem 2077?

Zdroj: Oficiální tiskové prohlášení

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný