17. března 2020 10:18

Xbox Series X: Oficiální parametry překonávají většinu herních počítačů

Chystaný Xbox přinese zásadní zlepšení ve všech myslitelných směrech.

Zatímco jeho konkurence stále mlčí, Microsoft se nebojí sebevědomě ukázat všechno, co přinese nový Xbox Series X – a ujišťuje, že přes pandemii koronaviru bude konzole v obchodech před letošními svátky.

Nová várka informací přinesla podrobnosti o všech součástech konzole a taky definitivně potvrdila základní parametry, které lze porovnat i s aktuální generací:

Z novinek zaujme nejvíce systém rozšířitelného SSD uložiště, pro které je na konzoli připraven speciální slot. Je superrychlé, takže má stejné parametry jako vestavěné 1TB úložiště a dodává ho Seagate. Jistě nebude levné, ale pořád jde o praktický způsob, jak nabídnout rozšíření. Navíc hry na něm naistalované budou i přenosné na další Xbox Series X.

Specialisté z Digital Foundry navíc dostali možnost nahlédnout do vnitřností konzole a na její promyšlený systém chlazení. Hlavně však podrobně rozebrali její grafické a výpočetní schopnosti.

Fascinující bude funkce ray tracingu, která vytváří samostatnou vrstvu nad hrubým grafickým výkonem a při správné implementaci umí přidat k výkonu 12 TFLOPS ještě dalších 13 TFLOPs v kvalitě osvětlení scény a odlesků. Ve hře Halo 5 se ukazuje, že konzole má srovnatelný výkon jako ta nejvýkonnější herní PC současnosti – pokud se vynecháme ty v naprosto absurdních rozměrech i ceně.

Umělá inteligence nového Xboxu zvládne upscalovat všechny starší tituly, speciálně ty určené pro Xbox One, aby běžely ve 4 K při 120 fps s lepšími efekty, filtrováním i šikovně přidaným HDR efektem. Není přitom nutný žádný update ani zásah vývojářů původního titulu. Se vším si konzole poradí sama.

Názorné video ze hry State of Decay 2 ukazuje, jak nová konzole povýší staré hry taky co se týče nahrávacích časů. Daleko rychlejší odezvu nabídne nový ovladač, který se sice od toho stávajícího liší jen v detailech, ale podle Microsoftu jsou právě ty detaily pro zážitek z hraní hodně podstatné.

Jak na hozenou rukavici odpoví PlayStation?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný