22. září 2020 11:14

PlayStation 5 a nový Xbox mají odlišné strategie. Microsoft sází hlavně na Game Pass se stovkami her

Xbox jde svou vlastní cestou, ze které rozhodně nehodlá ustoupit.

Není žádný tajemstvím, že hlavním tahákem Xboxu bude i v případě nových konzolí Series X a Series S jeho předplatné Xbox Game Pass. Je sice zhruba dvakrát dražší než konkurenční PlayStation Plus, ale jeho nabídka je rozsahem nesrovnatelná, protože nabízí vždy více než 100 plných her ke stažení i hraní, a to včetně právě vydaných.

Aktuálně si tak předplatitelé můžou zahrát na Xboxu či herním PC mimo jiné Wasteland 3, Resident Evil 7, Crusader Kings III nebo Tell Me Why, a jelikož se nabídka postupně obměňuje, vždy najdou zajímavý titul.

Microsoft do konce roku rozšíří předplatné o nabídku EA Play a v rámci balíčku Ultimate už lze hrát i na mobilech s Androidem (ideálně propojených s ovladačem) pomocí xCloud. Největší posilou však je obří nákup herní skupiny ZeniMax za 7,5 miliardy dolarů – ta zahrnuje studia Bethesda, id Software nebo Arkane Studios.

Tím získává Xbox slavné herní značky The Elder Scrolls, Doom, Wolfenstein, Quake, Fallout, Dishonored, Prey nebo napjatě očekávaný Starfield. Microsoftu však nejde primárně o to, aby si zajistil jejich exkluzivitu, i když nepochybně většinu pokračování těchto her zřejmě na PlayStationu uvidíme minimálně s velkým zpožděním, pokud vůbec.

Šéf Xboxu Phil Spencer se netají, že hlavním motivem nákupu je mohutně rozšířit právě nabídku Game Passu. „Přidáme ikonické série od Bethesdy do našeho Xbox Game Passu pro konzole a PC,“ napsal hned po oznámení nákupu.

Sony jde v rámci PlayStationu tradičním způsobem. Stará se, aby konzole lákala co nejlepšími exkluzivními hrami. Microsoft jde místo toho formou maximálně atraktivního předplatného, které bude hratelné na Xboxu, PC, ale i mobilech.

Proč by mělo záležet, kde máte obrazovku nebo jaký používáte kontroler? Je spousta lidí, co k nim nemají rovný přístup, ale ti všichni teď budou moci hrát naše hry,“ vysvětlil šéf Bethesdy Todd Howard, co se mu líbí na přístupu Microsoftu.

Hry od všech studií vlastěných Microsoftem se objeví už v den vydání v Game Passu. Kromě již zmíněných půjde například o Microsoft Flight Simulator (Console Edition), Halo Infinite, Fable, State of Decay III, Hellblade: Senua’s Sacrifice nebo novou Forzu Motorsport.

Líbí se vám více přístup Sony, nebo Microsoftu?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný