5. září 2018 12:57

Videohry nebudou na olympiádě! Proč vedení odmítlo zařazení esportů?

Už to začínalo vypadat nadějně, jenže teď přišla studená sprcha.

Poslední dobou stoupaly naděje, že by se esporty staly oficiální součástí olympijských her, protože roste jejich prestiž i popularita. Jenže debaty teď rázně ukončil sám prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, který řekl, že esporty jdou proti základním olympijským hodnotám. Jak to myslel?

"Součástí olympijského programu nemůže být něco, co zvýrazňuje násilí a diskriminaci. Násilné hry, ve kterých se zabíjí, jsou proti základním olympijským hodnotám, tudíž na olympiádu nepatří," vysvětlil Bach v rozhovoru, který podal během Asijských her.

Moderátor mu oponoval, že násilí je například součástí bojových sportů, na což mu Bach odpověděl, že v bojových sportech jde však o férový souboj za jasně daných pravidel, nikoli o likvidaci soupeřů a zabíjení.

Rozhovor na toto téma tím byl jasně ukončen. Nabízela by se však otázka, zda by tedy mohly být zařazeny esporty bez střílení či zabíjení (ačkoli nepatří mezi nejpopulárnější). Co například taková FIFA nebo některé závodní hry?

Už to začínalo vypadat, že by se některé esporty mohly doplňkově předvést během chystané letní olympiády v Tokiu, možná za další čtyři roky v Paříži, jenže pokud bude prezidentem Thomas Bach, zřejmě se to nestane.

Patří podle vás esporty na olympiádu a souhlasíte s názorem Thomase Bacha?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný