15. července 2020 11:32

Velké shrnutí recenzí: Je samurajská řežba Ghost of Tsushima lepší než poslední Assassin's Creed?

Už v pátek vychází jedna z nejočekávanějších her roku, samurajské dobrodružství Ghost of Tsushima. Jak se zamlouvá herním novinářům?

Agregátor recenzí Metacritic ukazuje zatím velmi pozitivní skóre 84 bodů ze sta, v době psaní článku přitom průměroval hodnocení z 87 odborných recenzí. Ghost of Tsushima (GoT) tak nedosahuje absolutních výšin, jako třeba nedávno vydané The Last of Us Part 2, ale i tak se zařadilo mezi deset nejlepších her pro PlayStation 4 letošního roku.

Recenze hru v mnohém přirovnávají k populární historicko-dobrodružné sérii Assassin's Creed (její poslední díl Odyssey měl metaskóre 83), ale ještě předtím, než začala klást větší důraz na RPG prvky. Ačkoli i GoT s těmito prvky pracuje, stále je především akční adventurou z velkého otevřeného světa. Tím je ostrov Cušima v době první mongolské invaze do Japonska roku 1274.

Recenze chválí grafickou stránku i celkovou stylizaci inspirovanou klasickými filmy Akira Kurosawy, propracovaný a zábavný soubojový systém, košatý příběh i celkovou hratelnost. Některé kritizují nedostatek originálních nápadů, jednotvárnost vedlejších misí, či neuspokojivý systém plížení poznamenaný slabší umělou inteligencí protivníků.

Vybíráme nejzajímavější citace z českých i zahraničních médií:

Zřejmě nejzasvěcenější českou recenzi přinesl Jan Slavík z Games.cz, který ve své recenzi s hodnocením 9/10 mimojiné píše: "Hru můžeme nazvat třeba romantizovaným vyprávěním. O decentralizaci hrdinského eposu neslyšela ani z druhé ruky a o realisticky se vyvíjejícím ději nemůže být řeč. Spíš budete mít co do činění s hrdinskou legendou. Což ale není negativní kritika – však skutečné japonské zkazky jsou podobných plné... V principu hratelnosti byste moc originality nenašli a design otevřeného světa působí občas trochu unaveně, ale řemeslná kvalita, nesmírně stylová a propracovaná akce, fantastický zvukový design a překrásné prostředí to vyvažují dost na to, aby bylo těžké od hry vstát."

Stejné hodnocení, tedy 9/10, udělil i Jiří Bigas z Vortexu: "Souboje jsou mnohem zajímavější, než jsem doufal. Svět mnohem přitažlivější, než jsem si ho představoval. A příběh, který hra vypráví, podle mě patří k tomu nejlepšímu na poli open world her. I když mě překvapilo, že se autoři nakonec rozhodli upustit od morálního či karmického systému i voleb a jedno z mála rozhodnutí, které učiníte, se týká barvy a jména vašeho koně a to druhé se objeví až v samém závěru, nakonec s vývojáři v tomto smyslu sympatizuji."

"Hra Ghost of Tsushima dává naprostou svobodu a je jen na vás, jak ji budete hrát. Vzhledem k tomu, že v ní není žádné grindění jako v posledních dílech Assassin's Creed série, protože pořád jde spíše o klasickou akční adventuru než RPGčko, můžete se vydat čistě po hlavní příběhové lince. Její první hodina nebo dvě vám nedají vydechnout a jde o čistě lineární filmovou záležitost, ale následně se tempo trochu zvolní. Za to může hlavně skutečnost, že poznáváte Cušimu a snažíte se najít spojence, kteří by vám s invazí Mongolů pomohli. Následně ale hra chytne dobré tempo a nechybí v ní řada skvělých misí, na které budete vzpomínat i řadu dní po dohrání," píše na stránkách Konzolista Martin Šmíd. Udělil hodnocení 8/10.

Hra nezískala doporučení od mezinárodní verze stránek Eurogamer, kde Chris Tapsell ve své celkem kritické recenzi píše mimojiné: "Poctu samurajům od studia Sucker Punch limituje její rutinní a strnulý svět, ale nabízí přijatelnou akci i zajimavě angažovaný příběh, který však občas nese prvky lacinného melodramatu... Jde o další hru, která padla za obět přílišnému míchání. Výsledkem je trochu beztvarým slepencem snad každého žánru, přitom není mistrem ani v jednom z nich."

Andrew Webster ze stránek The Verge hru chválí, ale nenaplnila zcela jeho očekávání: "Po sérii nápaditých a odvážných autorských hitů jako Death Stranding, The Last of Us Part II nebo důkladné předělávce Final Fantasy VII je tato hra celkem zklamáním. Ghost of Tsushima hraje příliš na jistotu. Je velká a nádherná, ale musíte mít trpělivost samuraje, abyste v ní našli něco, čím je jedinečná."

Zajímavá je perspektiva japonské mutace IGN, která udělila hodnocení 9/10: "Vývojáři si půjčují nápady z mnoha zdrojů. Brilantní boj s meči, tajemnou přírodu s téměř spirituálním přesahem a zajímavý příběh točící se kolem morálního kodexu Bushido si ale můžete užít pouze zde."

Chystáte se vydat na ostrov Cušima?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný