8. října 2020 09:52

Kompletní rozebrání PlayStationu 5 ukázalo i unikátní chlazení tekutým kovem

Nová konzole se chlubí pečlivě navrženým vnitřním uspořádáním, které půjde jednoduše upravit i čistit.

Sony zveřejnilo video, na kterém jeho viceprezident oddělení mechanického designu Jasuhiro Ótori kompletně rozebere PlayStation 5, přičemž vysvětlí všechny zásadní prvky i vychytávky jeho vnějšího a hlavně vnitřního designu. A odhalí přitom hned několik opravdu zajímavých řešení.

Nejdříve ukáže všechny dostupné zdířky a porty i ventilační otvory, kdy zadní strana konzole slouží jako výduch a její horní/boční strana potom jako nasávání. Chytře je řešený podstavec, který se pro horizontální instalaci šroubuje, pro umístění naležato se přiklapne k bočnici, přičemž v podstavci je i místo na uschování šroubku a záslepky.

Otevření konzole bude jednoduché. Obě bočnice skutečně půjdou jednoduše oddělit a později jistě i vyměnit za jinou barevnou či potištěnou variantu. Hlavním prvkem chlazení je masívní 4,5 cm široký větrák s průměrem 12 cm v kombinaci s obrovským měděným heatsinkem, který ukazuje, že Sony skutečně upřednostnila kvalitní a tiché větrání před malými rozměry konzole. Tvrdí, že její heatsink je stejně účinný jako odpařovací komora, kterou zvolil konkurenční Xbox Series X.

Největší údiv mezi odbornou veřejnosti vyvolal záběr na hlavní čip, ze kterého nebude teplo odvádět běžná teplovodivá pasta, ale speciálně navržený tekutý kov, což je hi-tech prvek, který se objevuje jen ve speciální vysokozátěžovém hardwaru. Potěší taky zachytávače prachu se dvěma štěrbinami navrženými tak, aby šly jednoduše vyčistit pomocí vysavače.

Video ještě ukazuje integrovaný 350W zdroj a hlavně připravené místo pro jednoduchou uživatelskou instalaci přídavného SSD disku standardu M.2 a rozhraní PCIe 4.0, který musí mít certifikaci Sony. Z toho je zřejmé, že minimálně zpočátku takový disk bude mít cenu srovnatelnou se speciální rozšiřující SSD kartou Xboxu Series X, která je však praktičtější.

Čím vás nejvíc zaujal rozbor PlayStationu 5?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný