7. října 2019 13:56

Rodiče žalují tvůrce hry Fortnite, která udělala z jejich dítěte závisláka. Čeho chtějí dosáhnout?

Žaloba uvádí, že je hra cíleně navržena, aby vzbuzovala závislost.

Kanadská právní firma podala soudní žalobu na Epic Games ve věci hry Fornite. Měla totiž zničit život dvou dětí, jejichž rodiče chtějí u soudu dokázat, že je hra navržena tak, aby na ní vznikala těžká závislost.

"Když společnost Epic Games tvořila Fornite, roky si platila služby psychologů, aby na základě znalostí o fungování lidského mozku vytvořila hru tak návykovou, jak je to jen možné," uvedla zastupující právnička rodin Alessandra E. Chartrand a navíc dodala, že "firma cílí tento velice návykový produkt speciálně na dospívající publikum".

Případ se týká dvou dětí ve věku 10 a 15 let, které podle žaloby nesou jasné známky závilosti. "Rodiče nám řekli, že kdyby tušili, co udělá hraní Fortnite s jejich dětmi, nikdy by je nenechali tuto hru hrát a měli by se více na pozoru," upřesnila právníčka.

Cílem žaloby je dosáhnout podobného výsledku, jaký se povedl v roce 2015 ve velkém případu vedeném proti tabákovým společnostem za to, že nedostatečně varují uživatele o zdravotních rizicích kouření. Neuvádí, jakou částku přesně rodiny za narušené dospívání dětí požadují.

Žaloba má šanci na úspěch, protože Světová zdravotnická organizace (WHO) oficiálně uvádí herní závislost ve svém seznamu chorob a kanadská provincie Quebec zase vyžaduje, aby společnosti jasně uváděly rizika spojená s jejich produkty či službami.

Souhlasíte, že by měli Epic Games nést zodpovědnost za hráče závislé na Fortnite?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný