17. března 2023 20:30

Nejlepší hra roku už v březnu? Hororová klasika má 93 bodů ze 100, prý si ji musí zahrát každý

Podle recenzentů jde o nejlepší možné převedení klasiky, jaké si mohli fanoušci vůbec přát.

Jmenuje se prostě Resident Evil 4. Slovo remake tvůrci z Capcomu z názvu vynechali, jako by chtěli naznačit, že jde aktuálně o nejlepší možnou verzi nejpopulárnějšího dílu slavné hororové série a po těch předchozích se ani nemá smysl ohlížet. A kritici jim dávají zapravdu.

Na Metacritic hra nasbírala závratné skóre 93/100 (ve verzi pro PS5), které ji řadí mezi absolutní elitu. Podobný průměr známek totiž obvykle patří titulům, které každoročně získávají ta nejvyšší ocenění. Jde taky o nejlépe hodnocený Resident Evil remake z dosud vydané trojice, která začala velice chválenou dvojkou (metaskóre 91) z roku 2019 a pak rozporuplnější trojkou v roce 2020 s průměrnou známkou 79.

Originál z roku 2005 byl pro celou sérii přelomový. Změnil totiž perspektivu z pevně přepínaných filmových kamer do pohledu za zády hrdiny Leona Kennedyho, pátrajícího ve španělské vesnici po unesené dceři amerického prezidenta. Umožnilo to klást větší důraz na akci, čehož autoři bezezbytku využili. Hra měla ohromný úspěch i vliv a inspirovala třeba série jako Dead Space, Gears of War nebo The Last of Us.

Recenze vyzdvihují zejména způsob, jakým hra ve všech ohledech respektuje originál, ale všechny prvky dolaďuje a modernizuje – od původně neohrabaného pohybu či míření hrdinů, po zredukování zastaralých quick time eventů až po způsob, kterým vystřihává nudné či frustrující pasáže bez toho, aby ubírala z celkové délky a zážitku. Když někde ubere, jinde zase přidá – třeba v podobě míst, které oproti originálu otevřela a zaplnila zajímavým obsahem lákajícím k objevování.

„Velmi konzervativní, ale také velmi podařený remake žánrové klasiky, kterou by měl každý milovník herních hororů prožít. Jestli vám tenhle milník kdysi unikl, už se nemusíte ohlížet, nová verze ho dokonale zastupuje a v moderním hávu probouzí ty samé pocity, jako kdysi originál,“ píšou české Games.cz a udělují známku 9/10.

Stejnou známku udělil i Vortex, chválicí doladěnou technickou stránku, krásnou grafiku nebo třeba vylepšenou spolupráci s Ashley. Přestože podle nich některé části příběhu nezestárly úplně dobře, jde o autentický zážitek, který má sílu strhnout i úplné nováčky, kteří neochutnali originál.

Inverse píše o jednom z nejlepších herních remaků vůbec a připomíná, že má hra ještě dodatečně dostat některé herní módy a obsah. Zmiňuje taky bohaté nastavení obtížnosti, díky němuž si ji každý může přizpůsobit svému stylu – ať už preferuje hardcore přístup nebo spíše ten asistovaný, kdy nemusí tolik řešit chybějící munici, suroviny či zdraví. „Pokud jste nehráli originál, nebo snad dokonce žádný Resident Evil, tohle je nejlepší místo, kde začít,“ uzavírá a uděluje 9/10.

Prestižní IGN dal nejvyšší desítku s označením masterpiece, protože hra povyšuje už tak skvělý originál o několik levelů výše. Vyzdvihuje plynulost a nápaditost akce a přepracované souboje s bossy: „Resident Evil 4 je jako jízda na horské dráze, která vylétne z kolejí a prosviští několika neuvěřitelnými domy hrůzy.“

Resident Evil 4 vychází 24. března na PC, PlayStation 5, PlayStation 4 a Xbox Series X/S.

Zdroj: Metacritic

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný