29. března 2024 16:15

Putin chce peníze ruských hráčů, kteří se vysmívají zákazům. Jeho nápad ale nedává smysl

PlayStation, Xbox ani Nintendo Switch si ruští zákazníci nekoupí. Společnosti vyrábějící tyto konzole totiž ukončily své aktivity poté, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu v únoru 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin pověřil vládu, ať do 15. června prozkoumá možnosti, za jakých podmínek by země mohla spustit výrobu vlastních herních konzolí. Informoval o tom ruský byznysový web RBC. Ten se odvolává na dokument z jednání o socio-ekonomickém rozvoji Kaliningradské oblasti zveřejněný na oficiálním webu ruského prezidenta.

Mohlo vám uniknout: Virtuální tanky opustí Rusko i Bělorusko. Herní gigant Wargaming stěhuje své pobočky pryč

Od zahájení invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se ruští hráči potýkají s velkou mírou izolace. Zemi opustili světoví herní giganti. Například společnost Wargaming, která vyvíjí populární tankový simulátor World of Tanks, ukončila své aktivity v Rusku i Bělorusku v dubnu 2022.

Jen měsíc po zahájení války se z Ruska stáhly také Sony Interactive Entertainment, Microsoft a Nintendo. Oficiálně se tam přestaly prodávat konzole PlayStation 5, Xbox Series S a X a Nintendo Switch.

Podle rusisty Jiřího Justa se přesto loni v Rusku prodalo přibližně 1,3 milionu kusů těchto konzolí. „Oficiálně by se neměly konzole prodávat, ale jsou zcela legálně k dostání u velkých prodejců spotřební elektroniky. Přičemž za příznivou cenu, například okolo 60 tisíc rublů (v přepočtu asi 15 tisíc korun), všechny verze PlayStationu 5,“ uvedl Just pro CNN Prima NEWS.

„Konzole, jako všechna elektronika a další ‘zakázané’ zboží, se dováží z Číny, Turecka, Spojených arabských emirátů a částečně i z bývalých sovětských republik. Je to výnosný byznys,“ dodal.

Ruský videoherní byznys v minulosti patřil mezi deset největších trhů na světě. Podle analytické společnosti Statista je v zemi přes 50 milionů hráčů a v roce 2021 odhadovala příjmy ruského herního trhu na 2,7 miliardy dolarů. Po zahájení invaze na Ukrajinu a řadě sankcí se tamní trh ale propadl.

Rusové však rozhodně neztratili chuť hrát. Vždyť v počítačové hře Counter-Strike patří mezi absolutní světovou špičku. Hlavu si nedělají ani z mnoha různých omezení. Softwarová společnost Valve, která vyvíjí zmíněnou střílečku a rovněž provozuje platformu pro digitální distribuci videoher Steam, nepřijímá platby z karet vedených u ruských bank.

Obchody pro herní konzole PlayStation Store, Microsoft Store nebo My Nintendo Store v Rusku vůbec nefungují. „To ale neznamená, že Rusové nemají, co na konzolích hrát,“ připomněl Just, který dlouhodobě žije v Rusku.

Tato nařízení se dají obejít například přes VPN síť, díky níž si uživatel může změnit svou skutečnou polohu a tvářit se, že se nachází v jiné zemi než v Rusku. Díky tomu pak získá přístup do výše uvedených obchodů.

Just nabízí ještě další způsob, jak si tamní hráči mohou koupit nové hry. „Nejjednodušší je pro ně založit si nový účet v jiném regionu a pak přes různé prostředníky nakupují hry. V Rusku existuje hned několik stránek, které se zabývají zprostředkováním nákupu her a programů jako například Plati.market. Rusové vlastně nemají žádný výrazný problém s nákupem her,” uvedl.

To platí i pro samotný Steam. Hráči si skrze zprostředkovatele pošlou peníze na virtuální Steam peněženku a bez problémů si mohou koupit jakýkoliv titul z několika desítek tisíc her, jež se na platformě nachází.

Čtěte také: RECENZE: Nadupané titanové monstrum s inteligencí. Čím zaujme Samsung Galaxy S24 Ultra?

Krom zmíněných západních platforem funguje v Rusku ještě služba VK Play. Na té jsou hlavně ruské tituly, mezi kterými je i velmi dobře hodnocená střílečka Atomic Heart od studia Mundfish. Tím ale výčet povedených videoher končí.

Pokud Kreml skutečně přijde s plánem, jak zahájit produkci vlastních konzolí, nebude mít ruský herní průmysl zcela vyhráno. Hráči si na nich užijí maximálně tituly domácí provenience. Nedá se očekávat, že by úspěšná zahraniční studia začala připravovat své videohry na zcela neznámou platformu.

Zdroj: Autorský článek, Jiří Just

VIDEO: PlayStation, Xbox nebo Nintedo Switch? Porovnali jsme herní konzole

Jan Hrušovský

redaktor FTV Prima, CNN Prima NEWS

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný