5. ledna 2022 09:51

PlayStation poprvé ukázal budoucnost virtuální reality. Jedna z nových funkcí budí rozpaky

Fanoušci se dočkali i krátké ukázky z první připravované hry ze světa Horizon.

Sony na veletrhnu CES oficiálně představila druhou generaci virtuální reality pro konzoli PlayStation 5, která se jmenuje jednoduše PlayStation VR2. Svého předchůdce předčí nejen ve vyšší kvalitě obrazu, ale taky novou vrstvou smyslových zážitků a inovovanými způsoby ovládání, z nichž jeden hned vyvolal diskusi na sociálních sítích.

Nový headset nabídne 4K HDR obraz se zorným polem 110 stupňů a jeho OLED displeje budou mít rozlišení 2 000 x 2 040 pixelů na oko s možností frameratu 90 až 120 Hz pro maximálně plynulý a přirozený zážitek. Vestavěné vnější kamerky a gyroskop pak přesně určí polohu hlavy i pohyb hráče bez nutnosti používat jakoukoli další externí kameru nebo čidlo.

Největší inovací je pak sledování pohybu očí hráče neboli eye tracking. Jen pohledem na nějakou věc ve hře nebo položku v menu ji budeme moci vybrat nebo s ní dále manipulovat. Umožní to taky vykreslovat v nejvyšších detailech jen oblast, na kterou je zrovna zaměřen hráčův pohled, a ne celou šířku zorného pole.

Smíšené reakce si odnesla informace o zabudování vibračních motorků do headsetu, které mají například zprostředkovat zvýšený pulz při napínavých scénách, pocit nárazu nebo třeba auta, které prosviští kolem hráčovy hlavy, k čemuž přispěje i propracované 3D audio. „Asi nechci, aby mi VR vibrovalo na hlavě,“ tweetoval známý herní novinář Paul Tassi.

Součástí zážitku budou již dříve představené ruční ovladače, které nově získaly jmeno PS VR2 Sense controllers. Podobně jako klasický ovladač pro PS5 totiž nabídnou haptickou odezvu a adaptabilní triggery.

Vzhled headsetu dosud nebyl odhalen, ale víme, že se bude ke konzoli připojovat skrze USB-C kabel, bude mít zabudovaný mikrofon, ale nutností bude použití samostatných sluchátek, na která bude mít headset připravený audio jack.

Byla představena i krátká ukázka z první hry Horizon Call of the Mountain. Vzniká ve spolupráci studií Guerrilla Games a Firesprite. Hráči se v ní budou pohybovat ve známém světě Horizon v kůži nové postavy, ale narazí i na hrdinku hlavní příběhové hry Aloy.

Co říkáte na novou VR sadu k PlayStationu?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný