16. června 2020 12:05

PlayStation 5 bude obrovský. Díky novému chlazení by se neměl přehřívat

Polička, kam se vešly všechny ostatní herní konzole, možná nebude stačit.

Sony oficiálně představila vzhled PlayStationu 5, ale zatím bez podrobných informací o jeho rozměrech. Šikulové ji však dokázali odvodit od velikosti Blu-ray mechaniky či rozměrů herního ovladače, vše přepočítat na centimetry a srovnat s ostatními konzolemi. A vyšlo jim, že PS5 bude suverénně největší konzolí moderní éry.

V přímém srovnání přerostla i poměrně objemné PS3 či Xbox One. Fanouškům se podařilo najít jen dvě rozměrově větší konzole od světového výrobce. První bylo Atari 5200 z roku 1982, kde rozměrům přidal úschovný dok na ovladače v její zadní části; druhou Pioneer LaserActive z roku 1993, do něhož se vkládaly obří optické disky o průměru 30 cm.

PlayStation 5 by měl mít na výšku 38 cm, s podstavcem možná ještě o centimetr více. V nejtlustším místě pak diskové verzi naměřili něco přes 9 cm. Hloubka zatím zůstává záhadou, protože není k dispozici fotka, z níž by šla vypočítat se solidní přesností.

Přímý konkurent Xbox Series X by měl být nepatrně menší, co se týče celkového objemu. Zvolil jiný, méně protáhlý tvar, který více připomíná herní PC, a navrhl chladicí systém, kdy celý vnitřní prostor bude fungovat jako jakási turbína.

Efektivnost chlazení je u PlayStationů dlouhodobě kritizovaná, protože mají tendenci se přehřívat a spouštět vysoké otáčky ventilátorů, takže konzole v zátěži svým zvukem začíná připomínat vysavač.

Právě proto se Sony rozhodlo uvolnit uvnitř více prostoru mezi komponenty na větší, tišší a efektivnější systém větrání. Sendvičový tvar se zase postará, aby kolem průduchů byl dostatek místa a proudil jimi vždy dostatek vzduchu.

Co říkáte na rozměry PlayStationu 5?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný