12. října 2020 17:00

Praktický návod: Jak přesně se budou na PlayStationu 5 hrát hry ze čtyřky

Sony konečně vysvětlila, jak budou na nové konzoli fungovat starší hry, zda si z nich přeneseme uložené pozice a jakých se u nich dočkáme vylepšení.

Sony na oficiálních stránkách PlayStationu vysvětlila, jak PlayStation 5 rozběhne starší hry a jak bude fungovat jejich vylepšování o next-gen funkce a grafiku. Nová konzole rozběhne 99 procent her pro PlayStation 4 s výjimkou několika malých her, o nichž jste pravděpodobně nikdy neslyšeli.

Jak se budou PS4 hry hrát na PlayStationu 5

U všech se dočkáme rychlejších nahrávacích časů díky novému SSD a taky stabilnějšího framerate. Některé hry pak dostanou funkci Game Boost, která nabídne vyšší plynulost – zmíněna byla u Ghost of Tsushima, která poběží na PS5 v 60fps oproti původním 30fps.

Hry z PS4 navíc kromě nového ovladače DualSense půjdou ovládat i skrze starší DualShock 4 a podporované bude i PS4 příslušenství PlayStation Move, PlayStation VR a VR Aim Controller.

Přenesení her na PlayStation 5

Hru budete muset znovu naistalovat na novou konzoli, ať už z Blu-Ray disku nebo po přihlášení do PS Store, kde už hru máte v on-line knihovně a dáte ji stáhnout. Hry z PS4 půjde taky hrát z externího disku připojeného skrze USB k PS5; narozdíl od PS5 her, které musí být nainstalovány na interním SSD.

Bude taky možné přenést celé hry i jejich uložené pozice z PS4 do PS5 pomocí Wi-Fi nebo LAN kabelu.

Přenesení uložených pozic

Uložené pozice ve hrách půjdou přenést skrze USB nebo přes cloud PS Plus, pokud máte službu předplacenou.

Pozor! U cross-gen titulů bude záležet na každé jednotlivé hře, zda bude uložená pozice z její PS4 verze fungovat i po instalaci upgradu pro PS5. Většina by měla umožnit plynule přejit z PS4 verze na PS5 verzi, budou však výjimky. Například u Spider-Man: Miles Morales a Sackboy: A Big Adventure si fanoušci musí počkat na upřesnění, jaký bude postup.

Upgrade PS4 her na vylepšenou PS5 verzi

Vylepšení u digitálních kopií hry v PS Storu se nabídne automaticky, pokud bude k dispozici. Záleží na vývojářích, zda bude takový update zdarma či bude stažení updatu placené. Některé hry nabidnou update zdarma po omezenou dobu a pak už bude placený (např. FIFA 21) a některé až později po vydání hry, jako například Cyberpunk 2077, který next-gen update nabídne bez příplatku v příštím roce.

V případě diskové verze hry se po jejím zastrčení do mechaniky ukáže při její instalaci nová možnost stáhnout rovnou její PS5 upgrade. Opět záleží na vývojářích hry, zda bude zdarma či za příplatek. Pozor – pro hraní vylepšené verze bude pořád nutné mít v mechanice PS4 disk se hrou.

Jste spokojeni s cross-gen funkcemi nového PlayStationu 5?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný