16. dubna 2019 15:46

PlayStation 5 oficiálně odhalil základní parametry. A jsou opravdu parádní!

Konec spekulací. Hlavní postava Sony odhalila nejdůležitější vlastnosti nového PlayStationu.

Mark Cerny ze Sony, hlavní architekt PS4, poskytl rozhovor magazínu Wired, v kterém odkryl první konkrétní detaily o nové generaci nejpopulárnější herní konzole PlayStation. Soustředil se na vlastnosti, které prý posunou konzolové hraní na úplně novou úroveň.

Tou nejpodstatnější novinkou bude podle Cernyho přidání SSD disku. Konzole nepřijde o základní ploténkový disk, ale aktuálně hrané hry se budou spouštěť právě z bleskurychlého SSD úložiště, které má mít navíc vyšší propustnost než dnešní běžné počítačové SSD.

Jako příklad uvedl Cerny aktuálního herního Spider-Mana, kde na PS4 Pro trvá rychlé cestování zhruba 15 sekund, ale na vývojové verzi nové konzole nahrávací obrazovka blikla na pouhých 0,8 sekundy. Minulostí má být také doskakování textur nebo trhání hry při rychlé změně scény.

Grafický výkon zajistí třetí generace osmijádrových čipů Ryzen od AMD, vyrobené na 7nm technologií a s plnou podporou ray tracingu. Zcela přepracovaný má být také zvukový čip s vlastní 3D jednotkou, který má předefinovat kvalitu zvuku ve videohrách a má výrazně pomoci prohloubit zážitek z VR, které je pro Sony nadále jednou z hlavních priorit.

Skvělou novinkou je taky zpětná kompatibilita s hrami z PS4 a PS4 Pro. Konzole bude nadále používat Blu-ray disky, zda v ní půjde přehrávat i 4K UHD filmové disky však Cerny neupřesnil.

Z rozhovoru je patrné, že letos se PS5 k fanouškům nedostane. Co se týče launchovacích titulů, mohly by jimi být Death Stranding a The Last Of Us Part II, které však budou dostupné i na PlayStation 4.

Co říkáte na první parametry chystaného PlayStationu?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný