14. května 2020 15:46

PlayStation 5 poprvé ukázal svoji fenomenální grafiku

Nová konzole odhalila svůj obrovský potenciál.

O tomhle videu se bude ještě dlouho mluvit. Jedná se o první ukázku z chystaného Unreal Engine 5, která běžela v reálném čase na PlayStationu 5. Představil ji Tim Sweney, šéf Epic Games, a hned dodal, že PlayStation 5 celkovými schopnostmi s velkým náskokem překonává i ta nejvykonnější herní PC současnosti.

Zveřejněné video mu dává za pravdu. Jedná se o hratelné demo s názvem Lumen in the Land of Nanite prezentující dvě hlavní složky Unreal Enginu 5. První je systém globálního dynamického osvětlení Lumens a druhý se jmenuje Nanite – dá se říct, že jde o revoluční systém geometrického vykreslování, který umožňuje do her importovat assety filmové kvality.

Nový geometrický systém umožňuje převést polygony na úroveň pixelů – v praxi to znamená, že vývojáři už nebudou muset vytvářet různé varianty objektů podle úrovně přiblížení herní kamery. Na obrazovce už tak neuvidíme doskakující objekty, které se skokově mění ze své méně kvalitní verze na tu detailnější. Detaily objektů se budou měnit plynule a přirozeně.

Úchvatnosti ukázky pomáhá taky dynamické osvětlení Lumens. Vypadá daleko lépe, než jak jsme z dnešních her zvyklí, ale přitom není tak náročné na výkon jako ray-tracing. Unreal Engine 5 přitom bude plnohodnotný ray-tracing umět. Zda a kdy ho použijí, bude záležet na volbě vývojářů.

Jeskynní scéna ukazuje i další schopnosti enginu, co se týče fyziky, prostorového zvuku, ale taky animací herní postavičky, která dokáže přirozeně reagovat na situaci.

Epic Games oznámily, že jejich engine bude široce škálovatelný. V různé kvalitě bude schopný běžet i na PC či Xboxu Series X. V hodně osekané verzi ho údajně zvládají i současné konzole.

Na nich se však Unreal Engine 5 takřka s jistotou neukáže. První hrou, která na něm poběží, by měl být aktualizovaný Fornite v roce 2021. Jaké další hry využijí jeho next-gen vlastností, si však ještě počkáme. Odborníci z Digital Foundry uvedli, že to však bude nejdříve v roce 2022.

Co říkáte na první ukázku next-gen grafiky z PlayStationu 5?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný