9. listopadu 2020 13:35

PlayStation 5 zatím nenabídne rozšíření úložiště ani lepší obrazový výstup

Otázkou zůstává, jak dlouho budou muset hráči čekat.

Přestože hlavním heslem nového PlayStationu 5 je „Play Has No Limits“, bude mít hned zpočátku dva limity. Sony totiž oficiálně potvrdilo, že prozatím nebude možné rozšířit úložiště přidáním druhého SSD disku do připraveného místa uvnitř konzole. Omezení se týká i rozlišení a snímkové frekvence obrazového výstupu.

PlayStation 5 momentálně nepřijme žádný SSD M.2 disk. Sony rozšíření blokuje softwarově. Chce si totiž být jistá, že přidané úložiště bude mít parametry srovnatelné s tím vestavěným, mimo jiné propustnost alespoň 5.5 GB/s bez toho, aby se výrazně zahřívalo.

Do konce roku chce Sony začít testovat kompatibilitu jednotlivých SSD disků, později vydat jejich oficiální seznam a odemknout možnost jejich přidání ke konzoli.

Recenzenti si také všimli, že PlayStation 5 aktuálně neumožňuje výstup v rozlišení 8K, ačkoli se touto schopností chlubí na krabici. Nepovedlo se jim ani nijak zprovoznit režim VRR, neboli variable refresh rate, obdobu funkce Nvidia G-Sync nebo AMD FreeSync.

Nastavení VRR navíc zcela chybí v menu konzole, přitom se má jednat o jeden z hlavních taháků, který zajistí, aby obrazovka televize či monitoru synchronizovala svou snímkovou frekvencí se snímkovou frekvencí PlayStationu – výsledkem je stabilnější obraz bez viditelného trhání. Nutností je samozřejmě vlastnit televizi či monitor, které funkci podrporují.

Odborníci spekulují, zda VRR nebude možné aktivovat až přímo v podporovaných hrách, Sony se k chybějící podpoře 8K a VRR zatím nevyjádřila, jelikož se jedná o inzerovanou vlasnost konzole, měla by však pracovat na nápravě formou updatu.

Kdy PlayStation 5 získá všechny slibované funkce?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný