19. března 2020 14:41

Srovnání výkonu ukázalo, že bude PlayStation 5 slabší než Xbox Series X

Ještě nejsou ani na světě a už je můžeme srovnávat – nová generace herních konzolí.

Sony konečně prozradila více o technických parametrech chystaného PlayStation 5 ve videoprezentaci svého šéfa Marka Cernyho, která byla... ehm... hodně technická. Každopádně dala světu jasně najevo, jaké budou vnitřnosti chystané konzole. A co se týče hrubého výkonu, nebudou stačit na konkurenční Xbox Series X.

Řeč je o výkonu integrovaného procesoru – obě konzole požívají stejnou architekturu – ale Xbox poběží na 3,8 GHz a PlayStation na 3,5GHz. Podobně to je s grafickým čipem, kde je rozdíl výraznější. Xbox slibuje 12 TFLOPS dosažených s pomocí 52 výpočetních jednotek, zatímco PlayStation 10,28 TFLOPS s pomocí 36 výpočetních jednotek.

Složitější je situace s vestavěným úložištěm v podobě superrychlého SSD disku. PlayStation zvolil menší velikost než Xbox, ale slibuje speciální souborový systém, který umožní v podstatě okamžitý paralelní přístup k datům. Jednoduše řečeno – v nahrávacích časech, ale i v načítáni textur a dalších dat do paměti – by měl mít nad Xboxem navrch.

Speciální čip má mít PlayStation taky pro svůj nový systém 3D audia, což může dále ulehčit jeho hlavnímu čipu oproti Xboxu. Všechno zkrátka není pouze o hrubém výkonu, ale taky o logickém řešení a otimalizaci celého systému. Xbox ji předvedl ve skvěle řešené konstrukci svého caseu i chlazení komponent, které u PlayStationu zůstává stále záhadou.

Je jasné, že souboj konzolí se odehrává někde jinde. PlayStation má z aktuální generace jasně navrch – jak početnostní komunity, tak množstvím exkluzivních hitovek. Nový Xbox však pro něho bude znamenat pořádnou výzvu, a to je dobře.

Souhlasíte?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný