18. listopadu 2020 13:13

Vědci z Oxfordu zjistili, že pravidelné hraní her prokazatelně dělá lidi šťastnějšími

Hraním videoher jdete štěstíčku naproti.

Prestižní Oxfordská univerzita zveřejnila přelomovou studii, která ukazuje, že pravidelné hraní videoher zvyšuje pocit štěstí. Účastnilo se jí 3274 respondentů starších 18 let, kteří sdíleli anonymizovaná data zaznamenávající jejich aktivitu ve hrách Animal Crossing a Plants vs Zombies. Zároveň pravidelně odpovídali na řetězec otázek týkající se jejich spokojenosti.

"Pokud každý den hrajete Animal Crossing po dobu zhruba čtyř hodin, budete pravděpodobně daleko šťastnější než někdo, kdo to nedělá," vysvětlil šéf studie, profesor Andrew Przybylski. Zdůraznil, že narozdíl od předchozích studíí, ta jejich měla přesná data o délce hraní a nespoléhala na nepřesný odhad od samotných hráčů.

Pozitivní efekt však mají hry dle autorů studie jen za určitých podmínek. "Neznamená to, že samotné hraní Animal Crossing je receptem na štěstí," poznamenal. Desítky let předchozích studií ukázaly, že velké dávky hraní vedou k opačenému efektu, kdy více hraní znamená méně štěstí. "Jsem si jistý, že při pokračování výzkumu bychom začali více odkrývat právě toxickou stránku hraní her," míní Przybylski.

Studované hry jsou taky specifické svým důrazem na online kooperaci. "Z výsledků je evidentní, že právě jejich sociální aspekt je velkým důvodem, proč se k nim lidé vracejí."

Jde však teprve o záčátek. "Musíme studovat více her, více hráčů, po delší dobu." Profesor doufá, že jejich studie povede k serióznějšímu studiu psychologického efektu videoher. "Mnoho prestižních světových organizací dělá unáhlené a jednostranné závěry - speciálně o závislosti na hrách a jejich zhoubném vlivu - aniž by se opírala o data," posteskl si.

Souhlasíte, že hraní her přináší štěstí?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný