23. února 2021 16:21

Ovladač PlayStationu 5 má problémy s páčkami. Nemusí vydržet ani rok používání

Problematická je nejvíce používaná část ovladače.

Ovladač DualSense pro PlayStation 5 se ukazuje jako velice problematický a Sony už čelí náporu nespokojených zákazníků, a dokonce i žalobě u newyorského oblastního soudu. Na vině je špatná funkčnost analogových páček, které mají tendenci se rychle opotřebovat a pak u nich dochází k nepřesnému snímání – tzv. driftingu –, kdy ovladač registruje natočení páčky, i když je ve vzpřímené poloze.

Problém s analogovými páčkami

Samotný mechanismus analogových páček odebírá Sony od společnosti ALPS, která dodává páčky taky pro ovladače Xboxu One nebo Nintenda Switch. Podle testu specializovaného youtubového kanálu iFixIt se problémy s páčkami objevují už zhruba po 400 hodinách používání, kdy se zhoršuje jejich přesnost i citlivost.

Na vině je pohyblivá část páčky, tzv. wiper, a hlavně pružinka, které ho vrací do středové polohy, která ztrácí své původní vlastnosti. Oficiální statistika uvádí, že mechanismus páček má mít životnost 2 miliony cyklů potenciometrů a půl milionu kliknutí (tedy použití L3 a R3 tlačítka).

Jaká je životnost?

Při průměrném používání ovladače a hraní 2 hodiny denně tak páčky mohou dělat problémy po sedmi měsících hraní, což je podstatně níže pod záruční dobou. Reklamace nepřesných analogů je přitom dost problematická.

Řešením by mohla být jednoduchá uživatelská výměna analogových páček, které by byly běžně k dostání, ke které možná bude Sony nucena přistoupit pod tlakem okolností a žalob.

Měli jste někdy problémy s analogovými páčkami ovladače? Jak jste je vyřešili?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný