25. srpna 2016 16:42
Adam Vala

Od Grand Theft Auto po Call of Duty: 5 nejdražších her v herní historii

Co byste udělali s tolika penězi vy?

Hry už nejsou jen zábava divných nerdů, kteří si někde doma po nocích plní své sny. Je to obrovský byznys a točí se v něm neskutečné peníze! Zjišťovat, kolik mohou některé hry stát, může být proto celkem šokující, protože nejde o desítky ale celé stovky milionů dolarů, které se navíc vývojářům a vydavatelům mnohonásobně vrací.

5) Star Wars: The Old Republic | 210 milionů dolarů

Online hry mají v tomhle žebříčku výhodu, protože pro ně neustále vzniká nový obsah, který se musí zaplatit. V případě Star Wars: The Old Republic je nutné brát v potaz i to, že je hra aktivní od roku 2011 a její cena stále stoupá. Peníze se však vracely zpět na prodejích hry, měsíčním předplatném a nyní na mikrotransakcích.

4) Final Fantasy VII | 214 milionů dolarů

Podle mnoha hráčů je sedmý díl legendární série Final Fantasy tím vůbec nejlepším a to není jen tak. Jenže důležité je zmínit, že zatímco samotný vývoj stál „pouze“ 45 milionů dolarů, zbytek spolkla marketingová kampaň, což je případ takřka všech ostatních her. A nenechte se zmást součtem 145 milionů dolarů – žebříček bere v potaz inflaci a přepočítává původní cenu z roku 1997 na tu aktuální.

3) Grand Theft Auto V | 269 milionů dolarů

Očekávali jste GTA na vyšší příčce? Nechybělo mnoho, pravda, ale i tady je krásně vidět, jak důležitou součástí vývoje je promo kampaň. Vývoj hry stál 137 milionů dolarů, kampaň následujících 128, což si není tak extrémní rozdíl jako v případě Final Fantasy, ale sami můžete vidět, jak je reklama důležitá.

2) Call of Duty: Modern Warfare 2 | 276 milionů dolarů

Po úspěchu Call of Duty 4: Modern Warfare dostali vývojáři z Infinity Ward všechny prostředky k tomu, aby udělali ještě lepší hru. To se jim ve výsledku podl mínění kritiky i hráčů nepovedlo, druhé místo ale před GTA dokázali uhájit.

1) Destiny | 500 milionů dolarů

Rozpočtu, vyčleněnému na hru Destiny, lze jen těžko uvěřit. Půl miliardy dolarů, to je takřka 12 miliard korun! Je něco takového vůbec možné? Podobně jako Star Wars na pátém místě, i Destiny je z velké části online záležitostí, pro kterou vznikají rozsáhlé datadisky, bavíme se však o ceně původní hry, pro kterou megalomané z Activisionu získali nepředstavitelnou haldu peněz. A to byl start hry docela velké fiasko…

Adam Vala

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný