24. září 2020 11:57

Nový Xbox odhalil cenu za externí rozšíření úložiště. SSD karta bude stát půlku toho, co samotná konzole

Kdo bude chtít rozšířit svůj Xbox, bude si muset pořádně připlatit.

Konzolové hry nové generace si vezmou více místa než jejich předchůdkyně – budou mít totiž kvalitější textury či detailnější modely. Proto se hned zpočátku řeší, zda bude hráčům stačit velikost jejich úložiště. V případě Xboxu Series X bude jeho SSD mít kapacitu 1TB a u slabšího Series S pak pouze 512 GB.

Právě proto vybavil Microsoft obě konzole speciálním slotem na externí SSD paměťovou kartu, která nabídne naprosto stejné parametry jako vnitřní úložiště, takže z ní půjdou hrát hry bez jakéhokoli omezení v plné rychlosti speciálně vyladěné PCIe Gen 4 NVMe sběrnice.

Teď je konečně jasné, kolik tato karta s kapacitou 1TB, kterou vyrábí pro Xbox exkluzivně Seagate, bude stát. V americké síti Best Buy už ji lze předobjednat za cenu 220 dolarů, což dělá v hrubém přepočtu 5 100 Kč. Jelikož evropská cena bude pravděpodobně totožná v eurech, česká oficiální cena bude minimálně 6 000 korun.

Rozšíření úložiště tak skoro znásobí cenu Series S a v případě Series X vyjde takřka na polovinu ceny konzole. Je však třeba si uvědomit, že se jedná o speciálně vyladěné SSD toho nejvyššího standardu. Když se podíváte na prodejní ceny takových SSD v totožné kapacitě, je cena srovnatelná.

Konkurenční PlayStation 5 zvolil jiný přístup, protože umožní hráčům, aby do konzole přidali libovolné SSD, když bude splňovat standard PCIe 4.0 NVMe. Jde o řešení méně flexibilní, protože nemůžete úložiště rychle vyndat a přenést ho na jinou konzoli. Momentálně není ani levnější, protože jde stále o nákladnou technologickou novinku.

Jenže postupně se budou takové SSD disky zlevňovat díky konkurenci, zatímco karty do speciálního Xbox slotu zatím vyrábí pouze Seagate, který nebude tak tlačený ke zlevňování. Ledaže by Microsoft uvolnil svůj slot i pro další výrobce.

Budou si hráči rozšiřující SSD karty za takovou cenu pořizovat?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný