1. února 2021 14:10

Nových konzolí bude ještě méně, než se čekalo. Důvodem je nedostatek čipů

Pokud čekáte na novou konzoli, měli byste se obrnit trpělivostí.

Nová generace konzolí je zoufale nedostupným zbožím a situace se ještě pěkných pár měsíců nezlepší. Pokud máte předobjednaný PlayStation 5 nebo Xbox Series X/S a doufáte, že už se na vás brzy dostane, bude lepší počítat s odsunutím původního termínu. Sony ani Microsoft totiž produkci nenavyšují, ale naopak ji musí omezovat.

Důvodem je nedostatek čipů značky AMD, které obě konzole využívají ve svém výpočetním a grafickém jádru. Právě AMD se povedla aktuální generace desktopovým i mobilních CPU i GPU, takže firma musí pokrývat mimořádnou poptávku na více frontách a její výrobní kapacity jednoduše nestačí.

Přiznala to ředitelka společnosti Lisa Su s tím, že navýšit kapacitu výroby se podaří až ve druhé polovině letošního roku, ale ani poté nelze počítat s tím, že trh zaplaví najednou desítky milionů konzolí. Až do konce roku je tak prodejci nejspíš nebudou mít na skladě a bude nutné čekat.

Většina českých obchodů už posouvá předpokládané datum dodání, protože nemají příslib větších dodávek. Aktuálně chodí i do těch největších jen po malých várkách, které čítají desítky kusů.

Čekáte taky na novou konzoli?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný