24. února 2022 14:47

Nejlepší hra všech dob? Recenze nové fantasy Elden Ring mluví o žánrové revoluci

Hlavní trailer hry Elden Ring

Usedne novinka od japonských vývojářů na nejvyšším trůně herního nebe?

Od jedné z nejočekávanějších her roku 2022 se čekalo hodně. Vždyť je dílem tvůrců kultovních her série Souls, ale i skvěle přijatých Bloodborne nebo Sekiro, tedy FromSoftware. Jenže recenze nakonec posadily Elden Ring nejen vysoko, ale dokonce mezi nejlepší hry všech dob.

První hra tohoto studia s plně otevřeným světem, na jejímž příběhu se podílel i autor Hry o trůny George R. R. Martin, měla totiž v době psaní článku na serveru Metacritic výtečné skóre 97 z maximální možné stovky; řeč je o verzi pro PS5 a průměru ze 45 recenzí. Ale i ve verzích pro PC nebo Xbox Series X/S je skóre výtečné, konkrétně 95.

Hra se tak momentálně dělí o pozici nejlepšího titulu všech dob. Stejného skóre 97 dosáhly ještě například tituly Disco Elysium: The Final Cut (PC verze), Red Dead Redemption 2 (PS4), Grand Theft Auto V (PS4) nebo třeba The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Switch). Celkově jich takového skóre dosáhlo jen patnáct.

Tady jsou úryvky z některých českých i zahraničních recenzí:

„Pro fanoušky Souls je Elden Ring povinnost, a to nejen proto, že by si koupili cokoli, co by z FromSoftu vypadlo, ale zkrátka proto, že dostávají žánrového zástupce v naprosto fantastické formě. Za své peníze obdrží takovou nadílku obsahu, až jim bude přecházet zrak. Otázkou zůstává, jak to budou mít potenciální nováčci. Nejsem si totiž jistý, že je Elden Ring optimálním vstupním bodem do žánru, a to právě kvůli své rozlehlosti a komplexitě, ve které se dá snadno ztratit,“píše Pavel Makal v české recenzi na serveru Games.cz, ve které udělil 9/10.

Grandiózní, tajemný, ale teď i o trochu víc přístupný. Elden Ring lehce pozměňuje recept od FromSoftware, aby více otevřel svůj svět... Každý souboj, bez ohledu na to jak malý, je rizikem – a musí proto být pečlivě zvážen a naplánován ještě předtím, než se do něho vrhnete... Najde se i pár zádrhelů, jakože hra na by na některých místech snesla ještě trochu dodělat, přesto však jde o opravdu mimořádný kousek, píše Eurogamer a dává nejvyšší odznak Essential.

Elden Ring je jedním z oněch titulů, které byste si nejraději vymazali z paměti, abyste mohli všechna jeho tajemství objevovat znovu s neposkvrněným nadšením. Nebavíme se o žádné herní revoluci, FromSoftware ovšem znovu dokázali, že jsou špičkou ve svém oboru a z jejich postu je nesetřásl ani tak náročný úkol, jakým je transformace komplexního lineárního RPG do otevřeného světa. Čistokrevné DNA bylo zachováno a neznečišťují ho ani nedostatky v technické kvalitě nebo zastaralost herních mechanismů,“shrnuje český Vortex, který udělil známku 9/10.

Vlivné IGN dalo absolutní hodnocení 10/10 a označilo hru jako mistrovský kousek, který však díky vysoké obtížnosti typické pro všechny hry studia není určen pro každého: „Nikdy jsem nezačal pociťovat únavu známou z open-world her, která obvykle nastává, když nad mozkem zvítězí mapa plná značek a úkolů. Hra vás neustále udržuje ve střehu a odměňuje vás překvapujícími momenty, kdy si říkáte – ty kráso!

Zlákaly vás nadšené reakce nebo nepatříte mezi fanoušky hardcore her od studia FromSoftware?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný