2. listopadu 2022 16:30

Jak se povedlo nové Call of Duty? Tady se dozvíte všechno důležité od kritiků i hráčů

Modern Warfare si mezi hráči drží mimořádnou oblíbenost a ve vzduchu visí otázka, zda si ji dokáže udržet. Jaké jsou dosavadní dojmy kritiků i hráčů?

První prodejní čísla hovoří jasně. Modern Warfare má mezi hráči stále značný zvuk, a Acitivison tak může zapomenout na loňské prodejní zklamání druhoválečného dílu Vanguard – hra se prodává skvěle. Modern Warfare nejdříve zažilo povedený reboot v roce 2019, na který navazuje aktuální Modern Warfare II, který je opět volnou variací na původní dvojku Modern Warfare z roku 2009.

Pokud stále váháte s pořízením, nabízíme shrnutí všech dosavadních ohlasů. Mluví o povedeném dílu, který však nenabízí osvěžující přístup svého zmíněného předchůdce. Navíc ho sráží i několik kontroverzních tvůrčích rozhodnutí.

Na serveru Metacritic má PC verze velice solidní průměrný rating 81/100, verze pro aktuální generaci konzolí PlayStation a Xbox potom 79/100. Horší je však rating od běžných hráčů – na PC jde o 7.0/10, na PS5 pak jen lehce nadprůměrných 6.1.

Co se týče singleplayerové kampaně, je obecně chválena pestrost misí, které jsou však převážně kompilátem úspěšných receptů z předchozích dílů. Střídají se i pokusy o vážnější a realističtější tón s přepálenou válečnou akcí typickou pro celou sérii.

Slabší už je příběh, kterým jsou mise pospojované – i na poměry Call of Duty je podle většiny kritiků dost přeplácaný a nedrží moc pohromadě. Potěší však dobré využití hrdinů Modern Warfare – fanoušci si své oblíbené postavy opravdu užijí.

Tradičně silná stránka Call of Duty je skvělý gunplay – pocit z používání zbraní i tentokrát patří do té nejvyšší ligy stříleček. Bohužel nepřátelská NPC tentokrát byla obrněna více než bylo zdrávo a likvidace jediného soupeře vyžaduje klidně i celý zásobník, což obzvlášť v realističtěji laděných misích působí docela absurdně.

Česká recenze serveru Vortex vyzdvihuje skvělou prezentaci a válečnou atmosféru, ale všímá si třeba i chyb ve skriptování a umělé inteligenci. „Modern Warfare 2 se neřadí do ranku chytrých stříleček, ale u všeho, co dělá, vypadá zatraceně dobře!“ shrnuje Vortex a hodnotí 7/10, přičemž multiplayerové části se bude věnovat později v samostatné recenzi.

Prestižní IGN nebylo se singleplayerem příliš spokojeno a udělilo známku 6/10, ale multiplayerová část mu přijde jako jedna z nejzábavnějších v rámci celé série. Pochvaluje si propracovaný a nesmírně uspokojivý nový systém úpravy zbraní nebo důraz na obří mapy jako Groundwar a Invasion. Parádní je prý i kooperace Spec Ops. Hru zatím sráží jen množství bugů a problémy s výkonem, obzvlášť na konzolích. Jádro multiplayeru má však potenciál být ještě lepší se slíbeným přibývajícím obsahem.

Recenze anglického Eurogameru je značně rozpolcená – pochvaluje si změny stylu, které Call of Duty hratelnostně posílají směrem k oceňované stealth sérii Metal Gear Solid, ale má problémy s repetitivností a klišovitostí příběhu i jeho morálně dost pochybným vyzněním: „Letošní hra má své dobré momenty, krásné filmečky a ještě nabušenější multiplayer – ale dost líně a podivně se napojuje na příběh z originálu.“

Zdroj: Metacritic

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný