24. září 2020 14:24

Jak se povedl remake Mafie? První recenze vylepšenou českou klasiku převážně chválí

Prošli jsme ohlasy českých i zahraničních novinářů. Jaké jsou jejich dojmy z nové Mafie?

Několik hodin před oficiálním vydáním začaly vycházet recenze na remake příběhové akční klasiky Mafia s podtitulem Definitive Edition. Většina dává minimálně nadprůměrnou známku. Hra má v době psaní článku na Metacritic skóre 76/100.

Novináři si pochvalují hezkou grafiku, skvělé herecké výkony, vtahující a mírně prohloubený příběh i atmosféru, která je ještě daleko filmovější, než jako tomu bylo v originálním počinu z roku 2002. Kritizují zastaralou mechaniku přestřelek, občas rozbitou umělou inteligenci protivníků či zjednodušení, které dává hráčům minimální volnost. Ty české si všímají herecké i technické nevyrovnanosti českého dabingu.

Ve své recenzi s hodnocením 7/10 na českém herním webu Vortex píše Jiří Bigas: „Kladu si otázku, proč remake Mafie našel odvahu měnit scénář, který je pro mnoho hráčů posvátný, ale tým nenašel odvahu změnit strukturu misí, fungování města nebo náplň některých úkolů. Paradoxně se domnívám, že na nich byl znát zub času víc než na příběhu. Městské akce se za bezmála 20 let pochopitelně nesmírně proměnily a Mafia stála na samém počátku 3D gangsterek. Je tedy logické, že mnoho tehdy originálních novinek dnes už nemusí fungovat jako kdysi... Navzdory velkolepému podtitulu nepůsobí Definitivní edice jako nějaká ultimátní verze Mafie. Spíš jako jiná verze téhož příběhu v nové grafice, která se nemohla rozhodnout, jak moc se vzdálí předloze.

Právě v nových detailech, které obohacují původní populární postavy, tkví velká část kouzla restaurované Mafie. Je ale třeba být připraven na to, že postavy, které za ty dlouhé roky mezi tuzemskými hráči zdomácněly, prošly mnohdy velmi výraznou charakterovou proměnou, která se vám vůbec nemusí líbit. Obecně je Mafia: Definitive Edition mnohem dospělejší a temnější vizí mafiánského podsvětí. Ubírá na určité kmotrovské romantice, kterou si Dan Vávra a jeho kolegové před lety vypůjčili z klasik žánru, a dává prostor ještě temnějším odstínům organizovaného zločinu než původní verze,“popisuje Pavel Makal v recenzi na Games.cz a dává skvělých 9/10.

Ke kritičtějším recenzím s hodnocením 6/10 patří ta s titulkem „Nabídka, kterou byste asi mohli odmítnout", kterou sepsal pro Gamespot redaktor Richard Wakeling: „Vývojářům se povedlo ještě vylepšit už tak silný příběh i díky skvělým výkonům herců. Bohužel, zbytek hry zaostává. Zastaralé a repetitivní souboje se příliš nezměnily od Mafie II, která byla vydána v roce 2010... Jde sice o zlepšení původní hry, ale její modernizace se zastavila na půl cesty, výsledkem čehož je nevyrovnaná hra, která marní svůj potenciál.

Mafia: Definitive Edition nabízí skvělé herecké výkony, parádní jízdní model a krásné i autentické město, které překypuje atmosférou třicátých let. Lehce ji brzdí dost plochý bojový systém a taky marní svůj potenciál tím, že nevymyslela, jak by svůj krásně přebudovaný svět trochu více vytěžila. Ale pořád jde o úspěšné omlazení nejlepšího příběhu, který tato herní série dosud nabídla,“stojí v recenzi IGN od Luka Reillyho.

Hodnocení 79/100 dostala Mafia na serveru PC Gamer, kam Andy Kelly mimojiné napsal: „Ať už jste protřelý hráč Mafie, nebo nováček, jde o solidní remake, který stojí za zahrání. Nová technologie úplně nezakryje, že jde o hru postavenou na 18 let starých základech, ale je zábavná, má spád a správně velkolepé a dobově přesné gangsterské zasazení... Solidní, i když nijak mimořádný cover shooter, který povyšuje jeho přesné dobové zasazení a filmovost.

Čekali jste, že bude remake Mafie sbírat tak slušné známky?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný