18. července 2022 12:21

Gay a transgender revoluce v nejslavnějších hrách: Co se právě změnilo ve Warcraftu a v The Sims?

Z volby pohlaví a sexuální orientace se ve hrách stane celkem složitá záležitost.

Dvě populární herní série World of Warcraft a The Sims 4 se rozhodly vyjít vstříct všem, kteří pohlavnost nevnímají tradičně jako binární záležitost. V případě The Sims jde o skutečnou sexuální revoluci, které je věnováno i samostané a rozsáhlé vysvětlení v češtině.

Konec pohlaví ve světě Warcraftu

Vývojáři v alfa verzi chystaného World of Warcraft: Dragonflight odstranili v editoru postavy pohlaví. Místo "Muž" a "Žena" teď hráči vybírají mezi "Tělo 1" a "Tělo 2". Datamineři v kódu hry navíc odhalili, že se chystají další změny - hráči si budou moci vybírat, zda chtějí být oslovování jako ON, ONA nebo ONI.

Podobně volná bude volba hlasu. Samotná postava už nebude mít určené pohlaví, ale jen podobu těla a způsob oslovování. Změna má lépe odrážet inkluzivní pohled vývojářů hry i lépe odrážet fantastické světy, v nichž se lze potkat s širokou škálou bytostí.

Simící se odvázali!

Nové rozšíření The Sims 4 s názvem Střední škola přináší funkci sexuální orientace. „Řada členů týmu je součástí LGBTQIA+ komunity. Proto jsme spolupracovali s organizacemi GLAAAD a It Gets Better Project, abychom zachytili co nejšířší možný rozsah hledisek, jak se k této funkci postavit...“ naznačují vývojáři.

Nově tak lze v editoru Simíka vybrat, zda ho přitahují muži, ženy, obojí, či zda je připraven experimentovat nebo objevovat svou orientaci i gender do budoucna. Nezaškrtnutím žádné možnosti lze udělat ze Simíka asexuála bez zájmu o romantické sbližování.

Novinkou je možnost nastavit Simíkovi, s kým se chce milovat. Ve hře tak poprvé půjde mít s někým nezávazný i pravidelný sex bez dosažení určité úrovně romantického vztahu! „Aby hra dokázala lépe reprezentovat aromantické Simíky a různorodé životní styly, přidali jsme mladým dospělým a starším Simíkům možnost požádat blízké přátele, aby se stali jejich partnery na milování. Pokud dotyční vaši nabídku přijmou, můžete se s nimi milovat i bez romantického vztahu. Důležité ale je, že tuto nabídku nemusí přijmout. Stejně jako u mnoha společenských interakcí tohoto typu může dojít k odmítnutí a následné pěkně nepříjemné konverzaci.“

...ale na zas tak úplně

Vývojáři se však omlouvají, že lze ve hře vybrat jen dvě genderové možnosti. „Důvodem jsou technická omezení. Jak už bylo dříve zmíněno, v The Sims 4 zatím nebinární Simíci neexistují. Bez ohledu na nastavení zájmen je při tvorbě Simíka stále potřeba zvolit binární pohlaví. Pevně věříme, že jsme předvedli odhodlání zlepšit reprezentaci genderových identit pomocí funkcí, jako je úprava pohlaví, která vám umožňuje upravit fyzickou tělesnou stavbu, preferované oblečení a rozhodnutí ohledně těhotenství a používání toalety,“ vysvětlují.

Půjde nové genderové funkci vypnout a hrát hru postaru, binárně? „Ne. I když je pravda, že se snažíme dát hráčům možnost některé funkce libovolně zapínat a vypínat, LGBTQIA+ identity jsou nedílnou součástí života, a ne něčím, co jde prostě jen tak vypnout,“ odpovídají vývojáři.

Vítáte genderovou revoluci ve hrách?

Zdroj: The Sims 4 Blog, Eurogamer.net

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný