15. června 2020 18:00

Velke shrnutí recenzí: Je The Last of Us 2 nejlepší hra na PlayStation 4?

Herní novináři si pokračování zamilovali podobným způsobem jako jeho předchůdce.

První díl byl byl prohlašován nejlepší hrou na PlayStation 3, přičemž vyšel až v samotném závěru života této konzole. Jeho nástupce zase uzavírá cyklus PlayStationu 4 a jeho přijetí je dokonce ještě o chloupek lepší. Zatímco The Last of Us má na agregátoru recenzí Metacritic výtečné skóre 95 bodů ze sta, aktuální The Last of Us Part II (TLOU 2) z dosavadních 89 zalistovaných recenzí nasbíral ještě o bodík více.

Tím se stal dosud nejlépe hodnocenou hrou letošního roku a třetí nejlepší hrou na PlayStation 4, hned v závěsu za Red Dead Redemption 2 a GTA V. Pokud bychom brali skóre na Metacritic za celou moderní videoherní historii bez ohledu na platformu, zařadilo se TLOU 2 na 39. místo. Je třeba si však uvědomit, že hry od 24. do 44. sdílejí stejný počet 96 bodů.

Vybíráme nejzajímavější citace z českých i zahraničních herních médií:

Příběh má několik úrovní a vrstev, mísí se v něm z jedné strany události, které skandálně a bez přípravy zaútočí na všechny vaše smysly, a z druhé strany zase poklidné intimními momenty, v nichž dojde na nostalgické vzpomínání i filozofování, které nepůsobí hloupě. Hádky, chvíle smíření, strach, bolest, úleva, vztek, smutek… Jmenujte jakoukoliv emoci a zaručuji, že ji ve vás druhé The Last of Us vyvolá, pokud tedy nejste úplně neteční,“ píše Zdeněk Princ v české recenzi na stránkách Vortex, která hodnotí 9/10.

„Nebýt kontroverzních prvků hlavní příběhové linky, vlastně bych neměl pořádně co vytknout. I tak je tahle hra naprostou povinností pro všechny fandy The Last of Us, už kvůli tomu, že je potřeba si objasnit dost věcí z prvního dílu, které zůstaly utajeny a následně měly svůj další vývoj,“ zakončil svou recenzi na české verzi Eurogameru jeho redaktor Milan Bergman. Udělil hře nejvyšší označení Povinnost.

„Hra fakt důkladně zkoumá pocity bolesti, utrpení a smrti... Donutí vás dělat skutečně otřesné věci a dá vám je pořádně sežrat. Nemáte žádnou jinou možnost než brutálně vraždit a hra vám při první přiležitosti připomene, jaké má takové chování následky,“ vysvětluje Maddy Myers v poměrně kritické recenzi na stránkách Polygon.

Podobným způsobem vystihuje vyprávění i 8/10 recenze od Kellie Plagge serveru GameSpot: „Hlavní hrdinka Ellie je hluboce rozpolcená a zmatená a její sobeckost ubližuje mnoha lidem. Všechna ta bolest, kterou jejím prostřednictvím způsobujete, je až otupující... Jenže čím víc nad tím přemýšlím, tím víc oceňuji příběh a postavy v jeho středu. Nepřála jsem si, aby se věci staly tak, jak se staly, což je zároveň krásné i zdrcující.“

Šárka Trmějová z Games.cz dala absolutní skóre 10/10 a v pasáží věnované hratelnosti vypichuje: „Hra je pořád striktně lineární, nečekejte žádné dialogové volby nebo možnost vybrat si postup A nebo B, slůvkem koridor byste ale místní lokace nespravedlivě urazili. Někdy je vaším hřištěm celá čtvrť, jindy několikapatrové obchodní centrum včetně zatopeného parkoviště, někdy zase shluk budov na rohu ulice. Vždycky je ale jen minimální šance, že daným místem projdete stejně jako posledně. Checkpointy v případě smrti jsou poměrně benevolentní, ale trasa nepřátel je čistě náhodná, takže nic jako plánování postupu krok po kroku fungovat nebude.“

Zajímavá je taky perspektiva neherního média, prestižního deníku The Washington Post. Jeho redaktor Chrisopher Byrd svou pochvalnou recenzi otevírá slovy: „Jde o mimořádný počin – pádné předvedení, jak může videohra propojit napínavou hratelnost s úžasným vyprávěním pomocí prostředí a taky s morální nejednoznačností, z níž vám bude úzko.“

The Last of Us Part II vychází s českými titulky v pátek 15. června exkluzivně na PlayStation 4.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný