20. září 2018 13:58

Konec lootboxů v Čechách? Blíží se nový zákon, který je zakáže

Utrácíte peníze za videoherní balíčky? Už brzy to zřejmě nebude možné.

Lootboxy už jsou zakázané v Belgii a Nizozemí, kde usoudili, že náhodně generované balíčky zakoupitelné za reálné peníze spadají mezi návykové hazardní hry. Brzy se k nim zřejmě přidá dalších šestnáct evropských států včetně České republiky, které už pracují na vyvinutí speciálního zákona.

Velký zákaz lootboxů už se chystal, ale vše urychlil přístup společnosti EA Sports a její hitové fotbalové hry FIFA, kde jsou lootboxy pevnou součástí online módu Ultimate Team. EA Sports totiž odmítlo lootboxy ze hry odstranit a prodává hru nezměněnou i v Belgii a Nizozemí. Raději se bude soudit, než aby přišla o nemalé příjmy, které jí lootboxy ve hře FIFA vynášejí.

Cílem zákazu lootboxů je zejména snaha omezovat hazard, který se v tomto případě týká také nezletilých dětí, které jsou nejčastějšími konzumenty her. "Vyzýváme tvůrce her, aby spolupracovali s odborníky a řešili situaci hned, aby jejich zákazníci, obzvláště děti, byli chráněni," zdůraznil ředitel britské komise pro hazard, Neil McArthur.

Většina herních společností už pro Belgii a Nizozemí ze svých her lootboxy ostranily. Už brzy se to bude týkat mimo jiné také Česka.

Kupujete si lootboxy? Budou vám chybět?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný