29. ledna 2019 19:15

Hraní her žere čím dál tím víc elektřiny. Vyjde dráž než svícení nebo provoz lednice?

Hraní her je taky ekologický problém, ukazuje nová studie.

Všichni tak nějak tušíme, že hraní her není zrovna energeticky nenáročná zábava, obvzlášť v případě nabušených herních PC, která dokážou v plné zátěži celkem přitopit v pokoji. Přesné srovnání a statistiky přináší až nedávná americká studie.

Průměrná spotřeba herních konzolí je zhruba 200 W, ale herní PC může mít spotřebu až několikanásobnou. Proto se hraní dostalo v tabulce průměrné spotřeby domácností v Kalifornii už na páté místo a bere si více elektrické energie než třeba vaření, praní a sušení prádla nebo vytápění. Přestože konzole bývají efektivnější, tak bývají používány v kombinaci s obřími televizemi, které celkovou spotřebu hraní navyšují.

Výsledkem studie ja iniciativa Geen Gaming, která chce hráčům pomoci v maximálně úspornému přístupu k hraní. Všímá si hlavně toho, že hardcore hráči neradi vypínají či uspávají svůj počítač, i když u něho zrovna nesedí, raději ho nechávají zapnutý při pauzlé hře.

Velký vliv na celkovou spotřebu má taky nákup kvalitního zdroje, protože ty jsou nejefektivnější při zhruba polovičním zátížení. Pro průměrné herní PC se spotřebou 400 W tak doporučují třeba zdroj 750 W kategorie Titanium. Největším žroutem bývají grafické karty, kde se hardcore hráčům vyplatí pořídit novější kartu s vyšší energetickou efektivitou.

Řešíte spotřebu vašeho herního PC nebo konzole, nebo je vám to jedno?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný