6. února 2023 15:15

První recenze Hogwarts Legacy: Nová potterovská hra sbírá obří pochvaly, došlo však i na kritiku

Hogwarts Legacy dokázalo v mnoha ohledech naplnit vysoká očekávání. Co kritici nové hře naopak vytýkají?

O plnokrevném RPG s otevřeným světem snili fanoušci Harryho Pottera dlouhé roky. Teď se konečně dočkali v podobě hry Hogwarts Legacy od vývojářů z Avalanche Software, pro které jde o první tříáčkový titul podobné velikosti. Podle recenzí doručili, co slíbili, ale kandidátem na hru roku se jejich počin podle všeho nestane.

Hra v době psaní textu měla Metacritic skóre 86/100 ve verzi pro PlayStation 5, 89/100 ve verzi pro Xbox Series X a 83/100 pro PC. Průměr ze všech momentálně dostupných platforem tak dělá krásných 86. Letos už lépe zabodoval Dead Space Remake (88) a Monster Hunter Rise (87). Na PS4 a Xbox One vyjde hra v dubnu, na Nintendo Switch na konci července.

Hogwarts Legacy se odehrává v magických Bradavicích na sklonku 19. století a hlavním hrdinou je kouzelník či čarodějka, jehož si v jednoduchém editoru vytvoří sám hráč a do Bradavic se netradičně dostává v pátém ročníku. Neumí sice ani základní kouzla, ale zase má zvláštní schopnost vidět stopy prastaré magie.

Po výběru koleje začne spolu se spolužáky rozplétat právě tajemství oné prastaré magie. Podle recenzí by měla hlavní dějová linka zabrat kolem 35 hodin, ale celkově svět nabízí několikanásobnou porci obsahu. Je třeba však připomenout, že při vyzobávání všech otazníčků na mapě se může dostavit pocit jednotvárnosti. Větší vedlejší mise jsou pestré a zajímavé, menší úkoly však často opakují stejný mustr.

„Svět je nacpaný prakticky vším, co jsem kdy chtěl od potterovské hry... Vývojáři skvělým způsobem zachytili vzhled i atmosféru kouzelnického světa. Byl jsem užaslý jen z pobytu v něm, bez ohledu na to, jaký jsem měl zrovna plnit úkol,“ píše pochvalně recenzent prestižní IGN a dává známku 9/10. Taky se však pozastavuje nad spoustou glitchů nebo skutečností, že i na PlayStationu 5 následuje po každém otevření dveří krátká nahrávací obrazovka.

„Obavy zcela rozpouští neuvěřitelná míra obsahu – hlavního i vedlejšího, do detailu propracovaný herní svět a mnoho mechanismů a prvků, díky kterým se budete rádi vracet. Nad vším pak stojí systém kouzlení, který je pohodlný, intuitivní a nesmírně zábavný, což je další obrovské plus,“ píše český Vortex a uděluje známku 9/10. Učaroval mu do detailu zpracovaný hrad s úkoly, které jím hráče dokonale protáhnou.

Gamerant dal hře 9/10 a považuje ji za to nejlepší, co kdy slavná značka Harry Potter nabídla. Za úchvatný považuje soundtrack s mnoha známými hudebními motivy či krajinu měnící se s ročními obdobími. Vyzdvihuje i hratelnost a vyzývá ke shovívavosti, co se týče příběhu, protože ten je prostě jen prostředkem, jak hráče provést co nejvíce místy a situacemi.

Jednu z nejkritičtějších recenzí s hodnocením 7/10 přinesl český web Games.cz, který hru považuje za solidní základ budoucím titulům ze světa Harryho Pottera, ale sám o sobě selhává kvůli plytkému příběhu bez zvratů a se schematickými záporáky, který se soustředí hlavně na snahu předložit fanouškům co nejvíce povědomých míst, zvířat a věcí. Velkým škraloupem je taky technická stránka hry, kterou recenze dokonce přirovnává ke stavu, v němž byl v době vydání nechvalně proslulý Cyberpunk 2077.

Mnoha harmonicky sladěnými systémy hry je naopak nadšený PC Gamer, který konstatuje: „Bylo by jednoduché zavrhnout Hogwarts Legacy, kdyby nebylo tak dobré.“ Všímá si mnohých nedostatků, které však nemohou vyvážit, jakou péči vývojáři věnovali věcem jako kouzelnické duely, objevování světa, loot, dialogový systém nebo propracované vybavovaní vlastní Komnaty nejvyšší potřeby: „Zřídka se stává, že bychom dostali srovnatelně velkou licencovanou blockbusterovou hru, navíc takovou, která zachytí tak speciální a mnohými milovanou fantasy... a nejen že nezklame, ale nabídne i něco navíc.“

Zdroj: Metacritic

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný