9. dubna 2018 14:53

GTA V už vydělalo dvakrát víc než nejvýdělečnější film všech dob. Jak si vede mezi videohrami?

Je na čase začít brát hry opravdu vážně!

Herní průmysl vyrostl do pořádného giganta. Nejúspěšnější videohra všech dob GTA V je totiž suverénně nejvýdělečným produktem zábavního průmyslu všech dob – vydělala už 6 miliard dolarů a přitom se drží stále v prodejních žebříčcích, takže ještě neřekla poslední slovo. Počáteční rozpočet hry přitom byl 265 milionů dolarů.

Podle analýzy magazínu Market Watch se prodalo zhruba 90 milonů kopií hry postupně v průběhu let. Hra totiž nejdříve vyšla na konzolích, následovala vylepšená PC verze a neustále ji udržují aktuální nové přídavky do módu GTA Online. Díky tomu se podařilo udržet solidní prodeje i po čtyřech a půl letech.

Pro srovnání, nejúspěšnější film všech dob Avatar vydělal "jenom" 2,8 miliardy dolarů při rozpočtu 237 milionů. Vedle pátého GTA se ale krčí i ostatní videohry včetně megaúspěšné série Call of Duty. Black Ops se prodalo 24,2 milionu kusů a Modern Warfare 3 pak 26,5 milionu kusů.

Masivní úspěch GTA V znamená nejenom mnohanásobný nárůst hodnoty akcií vlastníka série Take-Two Interactive, ale taky, že dokud aktuální GTA dobře vydělává, nebudou až tak spěchat s jeho nástupcem. Navíc letos na podzim studio Rockstar představí pravděpodobně další megahit – druhý díl "westernového GTA" Red Dead Redemption.

Podívejte se na srovnání ještě v grafu:

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný