5. února 2021 10:21

Tvůrci Call of Duty: Modern Warfare čelí žalobě. Jedna z herních postav je prý ukradená

Podobnost čistě náhodná?

Activison čelí trestnímu oznámení od známého spisovatele, fotografa a režiséra Claytona Haugena. Ten tvrdí, že jedna z postav ve hře Call of Duty: Modern Warfare, bojovnice Mara, je doslovnou kopií jeho hrdinky Cade Janus z příběhu November Renaissance, který má v plánu přetvořit v celovečerní film.

Haugen si v roce 2017 najal herečku a cosplayerku Alexu Zedra, aby se stala tváří jeho hrdinky Cade Janus. Pořídil s ní sérii fotografií, která měla pomáhat propagovat jeho plánovaný film, na který vedl i úspěšnou kampaň na Kickstarteru a nechal si ho i autorsky zaregistrovat. Fotky umístil taky na Instagram a vydal z nich kalendář.

Fotky zaujaly lidi z Activisionu a použili je bez souhlasu jako vzor postavy ve vývojářském manuálu pro Call of Duty: Black Ops 4. S příští hrou série Modern Warfare však zašli ještě dál. Tým Infinity Ward si najal stejnou herečku Alexu Zedra, sehnal jí stejné oblečení a výstroj, najal stejnou maskérku, a dokonce jí při focení i stejně upravil vlasy.

Cílem bylo dle žaloby přesně napodobit vzhled Cade Janus, včetně stejných póz. Fotky pak sloužily jako vodítko pro 3D sken podoby herní postavy s názvem Mara, ale byly použity taky jako jedna z hlavních složek marketingové kampaně hry.

Žaloba je mířená na několik divizí Activision Blizzard, včetně vývojářského studia Infinity Ward. Cílem je, aby byl Hagenovi uznán finanční podíl ze zisků na titulech, kde došlo k porušení jeho autorských práv.

Myslíte, že může žaloba uspět, nebo v případě Activisionu sloužila Cade Janus spíše jako vodítko a inspirace?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný