21. října 2019 13:26

Blizzard dál blokuje hráče za podporu demokracie a čelí nové vlně kritiky. Bude muset zrušit BlizzCon?

Cenzurování hráčů ze strany Blizzardu ani zdaleka neskončilo.

Blizzard ani zdaleka neskončil s blokováním a cenzurováním hráčů, kteří se vyjádřili na podporu demokratických protestů v Hongkongu. Při evropském kole Masters Tour ve hře Hearthstone, která se aktuálně koná v rumunské Bukurešti, automaticky banuje každého, kdo se takto vyjádří na turnajovém Twitchu, a to minimálně na 24 hodin.

Herní značky Blizzardu se těší velké popularitě v Číně a firma evidentně dělá všechno pro to, aby si neznepřátelila tamní komunistickou vládu. Největší bouři vzbudilo roční zablokování slavného hráče Hearthstone pod přezdívkou Blitzchung za to, že podpořil ve videopřenosu hongkongské demonstranty. Byl na rok zabanován a přišel o veškeré výdělky z turnaje; vyhozeni byli také oba moderátoři, kteří s ním dělali rozhovoru.

Po sérii negativních reakcí Blizzard ustoupil – snížil ban Blitzchunga na šest měsíců a vyplatil mu herní prémie. Jenže mimo jiné zablokoval další tři hráče rovněž na šest měsíců za držení transparentu "Svobodný Hongkong, bojkotujte Blizzard" během turnajového streamu.

Prezident Blizzardu J. Allen Brack mezitím vydal oficiální prohlášení, v němž zdůraznil: "Budeme nadále uplatňovat turnajová pravidla, abychom zajistili, že se naše oficiální přenosy soustředí na hru a neslouží coby plarforma pro rozvratné sociální a politické komentáře."

Postoj Blizzardu vyvolal mnohé ohlasy. Na jeho podporu se postavili Riot Games, kteří včak zcela patří čínskému gigantu Tencent – ten ostatně vlastní i pět procent Blizzardu. Překvapil postoj Epic Games, kde Tencent vlastní 40 procent – ti prohlásili, že by nikdy hráče neblokovali za politické projevy.

Reakce herní komunity jsou však velice podrážděné a Blizzard teď musí řešit, jak se vyhnout demontracím či projevům nevole na chystaném Blizzconu, který začíná už 1. listopadu v americkém Anaheimu.

Navíc Blizzard dostal rozhořčený dopis od republikánských i demokratických členů amerického Kongresu, který zmiňuje specificky Blizzard a Apple. Vyjadřuje vážné znepokojení nad ústupky čínským zájmům a nasazování různých forem politické cenzury.

Myslíte, že Blizzard změní svůj směr nebo bude kritiky umlčovat naopak ještě silněji?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný