3. října 2018 15:14

Autor Zaklínače požaduje tučný podíl ze zisku videoher. Má na něj ale nárok?

Zaklínač se stal mimořádně výdělečnou značkou a své si chce vzít autor knižní předlohy Andrzej Sapkowski.

Autor knižní ságy Zaklínač se už dlouhou dobu netají tím, že lituje toho, jak se domluvil na prodeji práv se společností CD Projekt RED, která stojí ze jeho videoherní adaptací a značku používá taky třeba při prodeji komiksů či dalších fanouškovských předmětů.

Kdysi si totiž Sapkowski vzal od CD Projektu RED pevně danou a na tehdejší poměry nemalou částku a odmítl se domluvit na podílu ze zisku. Moc totiž nevěřil v úspěch videoherní adaptace. První videoherní Zaklínač sice žádnou díru do světa neudělal, druhý díl už si vedl velice dobře a Zaklínač 3: Divoký hon se stal celosvětovým megahitem, k čemuž přispěly i skvělé datadisky. Momentálně přitom CD Projekt RED nabízí další produkty se Zaklínačem – karetní hru Gwent nebo izometrickou odbočku Thronebreaker – The Witcher Tales.

Sapkowski skrze právnickou firmu požaduje od CD Projektu vyplacení podílu ze zisku 60 milionů zlotých, což je v přepočtu 360 milionů korun. Tvrdí, že se původní dohoda týkala jen první hry a nepočítala s celou ságou a prodejem dalších produktů. CD Projekt se hájí, že smlouva toto všechno obsahovala a částku nezaplatí. Jelikož si však velice váží hodnoty autorova díla pro úspěch svých videoher, chce se pokusit vyřešit spor smírnou cestou a nenechat vše dojít až k soudu.

Těžko usuzovat, kdo je více v právu, protože takřka v každé smlouvě lze najít sporné pasáže. Sapkowski možná nechal smlouvu přezkoumat právníky poté, co absolvoval tvrdá jednání o seriálové adaptaci Zaklínače, která je momentálně v přípravě.

Každopádně videoherní komunita se hned postavila na stranu vývojářů, a Sapkowski si tak nejspíš užije velkou dávku online lynče za svou nenasystnost.

Kam myslíte, že celá kauza dospěje?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný