16. listopadu 2016 14:33
Adam Vala

5 zásadních důvodů, proč je příběh Zaklínače 3 pořád tím nejlepším ze všech!

Poláci nastavili laťku hodně vysoko!

Dospělí hráči si často stěžují na to, že je nehráči označují za dětinské, protože ve hrách jde pořád o to samé. Zachránit svět, zabít nesmyslný počet nepřátel, nebo opakovat stále stejné činnosti dokola. Občas se ale objeví dospělé hry, o kterých mluví hráči ještě dlouho po jejich vydání a už nyní, bezmála dva roky od zahájení prodeje Zaklíanče 3 je jisté, že se tenhle polský opus zařadí po jejich bok.

Pokud s námi souhlasíte a chtěli byste si připomenout, za co obdržel Zaklínač 3 jedny z nejpozitivnějších recenzí v historii videoher, máme pro vás pět nejdůležitějších důvodů, pojících se s příběhem. Jdeme na to!

1) DRSNÝ A UVĚŘITELNÝ SVĚT

Jednou z nejdůležitějších veličin Zaklínače, ať už se bavíme o knihách nebo hře, je realisticky vykreslený svět, který řeší nám velmi blízké otázky. Sociální vrstvy, rasová nesnášenlivost, opovrhování nebo nepřiměřený obdiv ke konkrétním obyvatelům a fungující geo-politické rozvržení. Svět je to náležitě tvrdý a zaklínači to v něm nemají ani trochu lehké.

2) ŽÁDNÁ PŘEHNANÁ ROMANTIKA

Fantasy díla bývají často zatížená notnou dávkou patosu a romantiky, v tomto ohledu je ale Zaklínač příjemnou výjimkou a skvěle pracuje s cynismem. Zároveň také demonstruje, že věci nemusí být takové, jak o nich zpívají bardi. Například romantický a láskyplný vztah Geralta s Yennefer je – technicky vzato – prokletím a přijít na tuhle záležitost je zkrátka opojné.

3) MONSTRA S LIDSKOU TVÁŘÍ

Také monstra, proti kterým Geralt bojuje, nespadají do roviny otřepaných klišé a často zjistíte, že jde zkrátka jen o zvíře poháněné pudy, případně o prokletého člověka, který zkrátka nemá na vybranou. Zabít, či nezabít?

4) DOBRO A ZLO V ROVNOVÁZE

Příběh Zaklínače 3 nikoho příliš nesoudí a nesnaží se vám podsouvat, abyste všechny skutky činili jen v dobré víře. Protože co je dobro? Dobro je jen to, co se vám zdá správné, ale už to tak nemusí vnímat lidé kolem vás. A naopak, samozřejmě. Odráží se to i v jednotlivých příbězích, kdy například volíte, jestli zabít vlkodlaka, aby nezabil svoji sestru, která je však sama vražedkyní. Nést odpovědnost za své činy je dalším z mnoha lákadel této hry.

5) MILOSTNÉ TROJÚHELNÍKY

Láska je krásná, ale hodně ošemetná věc, zvlášť jste-li člověkem, který je v určitých kruzích považován za hrdinu, i když v jiných za nechutného mutanta a psance. Geralta milují ženy, on miluje je, ale pořád nad ním visí ona zmiňovaná „kletba“ v podobě osudového spojení s Yennefer. Milostné a často hodně bolestivé trojúhelníky tak připomínají skutečný svět, což je to nejdospělejší, čeho jsou současné hry schopné.

Adam Vala

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný