7. března 2022 10:43

GTA V dostane zásadní vylepšení. Tvůrci odhalili pětici razantních změn

Konečně jsou venku konkrétní vylepšení, s nimiž přijde remaster herního megahitu GTA V.

Tvůrci z Rockstar Games na svém oficiálním blogu zveřejnili seznam vylepšení, s kterými už v polovině března přijdou vylepšené verze her GTA V a GTA Online, určené pro aktuální generaci konzolí PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Kromě technických vychytávek se můžeme těšit na rozšíření obsahu i hratelnosti.

Vše jsme shrnuli do pěti přehledných bodů:

1) Tři grafické módy, dva s ray tracingem

Vybírat půjde ze tří úrovní grafiky. Fidelity Mode nabídne tu nejlepší možnou v nativním 4K rozlišení, s ray tracingem a snímkovou frekvencí 30 fps, v případě Series S toho rozlišení bude upscalované. Performance Mode má nabídnout 60 fps, ale 4K rozlišení už bude upscalované (1080p u Series S). Jakýmsi hybridem pak bude mód Performance RT, který cílí taky na 60 fps a nabídne i ray tracing, rozlišení bude rovněž upscalované na 4K, ale z nižšího než v případě Performance Mode.

2) Realističtější voda i lepší efekty

Co se týče grafiky, můžeme se těšit ještě na kvalitnější textury, implementaci HDR, lepší nasvícení a stíny, kvalitnější a realističtější provedení vody, stejně jako na modernější provedení anti-aliasingu, motion-blur nebo lépe vypadající exploze.

3) Živější město, které lze vnímat všemi smysly

Ve městě potkáme více aut i chodců, v krajině pak čeká hustější a hezčí vegetace. Přepracován byl zvuk, aby podporoval pokročilejší audio enginy obou konzolí, v případě PS5 jde o Tempest 3D, v případě nových Xboxů pak Spatial Sound. Slíbena je taky haptická odezva i adaptivní triggery u playstationového ovladače DualSense. Výrazně rychlejší načítání je pak samozřejmostí.

4) Nový obsah, tutorial i úvod

GTA Online přijde s novým úvodem a tutoriálem. Z přepracovaného menu půjde skočit rovnou do freemodu, závodů nebo heistu. Informaci o nových vozidlech a obsahu si tvůrci ještě nechávají v záloze. Speciálně pro nové hráče GTA Online je pak připravena funkce Career Builder, která nabídne do startu 4 miliony virtuálních dolarů na auta, zbraně či nemovitosti.

5) Migrace, cena a dostupnost

GTA Online bude k dipozici nezávisle na GTA V a pro majitele PS5 bude první tři měsíce po vydání zdarma, a když si ji včas vyzvednou, už jim zůstane. Svůj postup z příběhu i GTA Online si hráči z PS4 a Xboxu One verze hry můžou přenést skrze Rockstar Games Social Club. Autoři však upozorňují, že do cloudu půjde přenést jen jedna uložená hra a save bude k dispozici po do dobu 90 dní. Migrace postavy na PS5 a Xbox Series začíná 15. března a preload digitální verze remasteru z PS Storu a MS Storu pak už 8. března.

Cena updatu a samostatné krabicové verze, která by měla přijít až v dubnu, ještě nebyla oficiálně zveřejněna.

Těšíte se, nebo si počkáte na oznámení GTA VI, které už klepe na dveře?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný