11. června 2018 15:10

5 největších novinek, které přinese FIFA 19

Nejpopulárnější sportovní hra opět slibuje větší zábavu i realističnost.

S čím se letos populární série od EA Sports chystá vzdorovat kritice, že každý rok vydává prakticky stejnou hru s kosmetickými změnami? Posuďte sami v našem seznamu největších potvrzených novinek.

1) Liga mistrů a Evropská liga

Letos doběhla licence konkurenční sérii Pro Evolution Soccer od Konami. A všichni tušili, že bohatá FIFA mu ji vyfoukne. Stalo se a hned úvodní trailer láká právě na nejvyšší evropskou klubovou soutěž – skrze jejího rekordmana Cristiana Ronalda.

Pro české hráče to znamená, že letos jistě uvidíme ve hře Viktorii Plzeň a pravděpodobně také pražskou Spartu, která si účast musí vybojovat v předkolech. FIFA chce licenci využít na maximum, takže týmům i jejich stadionům bude věnovaná značná pozornost, stejně jako celkové prezentaci a atmosféře.

2) Nové komentátorské duo

Hodně prý v EA Sports zapracovali také na komentáři. Tradiční dvojici Martin Tyler a Alan Smith letos doplní ještě druhá anglická, které namluví speciální komentář právě k Lize mistrů a Evropské lize. Derek Rae a Lee Dixon se postarají o přesnější hlášky a nové poznatky o jednotlivých účastnících a hvězdách. Vztahovat se budou speciálně k jejich účasti v evropských soutěžích. Vítané osvěžení a další příspěvek k pocitu, že jste součástí výjimečné události.

3) Loučení Alexe Huntera

Příběhový mód letos uzavře příběh fotbalového zázraku Alexe Huntera. Neznáme zatím žádné podrobnosti, ale v duchu FIFY 18 bychom se měli dočkat větší pestrosti a možností a pravděpodobně taky rozvětveného konce. Jaký bude Alexův konec, tak budeme moci rozhodnout sami. V dalším díle FIFY o příběhový mód nepřijdeme, bude však mít novou podobu i hlavního hrdinu.

4) Nové taktické plánování

Rychlá úprava taktiky při hře dozná zásadních změn. Už nebudete nastavovat Balanced – Attacking – Ultra Attacking nebo naopak Park The Bus. Místo toho si předem v taktické obrazovce nastavíte chování celého týmu – jak se budou chovat jednotlivé řady, jaké budou mezi nimi rozestupy atd. Zkrátka instrukce hráčům budou podrobnější než jen "tlač se dopředu" nebo "betonuj ve vápně".

Stejně tak půjde podrobněji nastavit styl bránění týmu – pressure after possession loss, constant pressure, drop back, balanced a pressure on heavy touch. Podrobnějí si taky nastavíte nabíhání hráčů, hlavně defenzivních křídel.

5) Řízený první dotek a šťastná trefa

První dotek s míčem je v rychlosti moderního fotbalu stěžejní, takže se opět dočkáme jeho vylepšení. Budeme moci klamat tělem přímo při převzetí míče, takže obránci to budou mít zase o něco těžší. Tedy pokud by se samotné bránění taky nezlepšilo, což se má stát hlavně díky vychytávce, kterou si FIFA vypůjčila z konkurenčního PESka – uvidíte v šedém kroužku označeného druhého obránce, abyste věděli, koho příštího budete při manuálním přepnutí ovládat.

Novým prvkem je také tzv. Shot In The Dark, což je pokus o superprecizní střelu. To uděláte tak, že zmáčknete ještě jednou tlačítko pro střelu přesně v moment, kdy se hráčova kopačka v nápřahu dotkne míče. Pokud trefíte načasování (je to prý hodně těžké, takže to je vždy dost o náhodě), brankář většinou nemá šanci a postaráte se o mimořádnou parádu třeba z ostrého úhlu; zkrátka o zápis mezi památné góly. Jinak se ale ukopnete, pošlete míč někam na tribunu a dočkáte se posměšků od soupeřových fanoušků nebo komentátorů.

Tak co, těšíte se na letošní FIFU?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný