28. srpna 2018 16:24

5 nejúžasnějších věcí, kterými nám vyrazil dech gameplay Cyberpunku 2077

Takhle vypadá budoucnost... budoucnost videoher.

Tvůrci z polského CD Projekt Red konečně vydali pořádně výživnou ukázku z hraní jejich příštího očekávaného kousku Cyberpunk 2077. Mnoho prvních reakcí se nese v duchu "nevypadá to zas na takovou pecku, jak se zdálo". Tady je pět postřehů, které podle nás dokazují, že má tahle hra skutečně skvěle našlápnuto.

1) Skutečná osobnost

Čas ve videu: 00:40

Výběr pohlaví, detailní vyladění vzhledu, a dokonce popis původu a minulosti postavy už přineslo nejedno poctivé RPG. Jenže Cyberpunk bude podobně jako Zaklínač poháněn dějem do takové míry, že to od tvůrci vyžaduje nejenom vše namluvit ženským a mužským hlasem, ale taky připravit mnoho variant animací pro všechny stěžejní situace v příběhu – ty se totiž budou odvíjet právě od vaší nastavené minulosti i chování ve hře. V Zaklínači se tomu vyhnuli, ostatně Geralt je prostě Geralt, ale tentokrát jedou zcela bez kompromisů. Vývoj postavy s tajemným názvem V navíc není řešen obehraným vybíráním ze stromu dovedností, ale bude se odvíjet od toho, jaké činnosti se ve hře skutečně nejvíce věnujete.

2) Pouliční život

Čas ve videu: 10:19

Cyberpunk má nabídnout ten nejlepší otevřený svět, jaký jsme dosud viděli, zcela bez nahrávacích obrazovek – a to v osmdesátkami načichlém vizuálním stylu, který jasně odkazuje ke své předloze, deskové hře Cyberpunk 2020. V první ukázce si užijeme přechod mezi obytným centrem a rušným náměstím, z něhož hopsneme rovnou do auta. Mezitím se kolem nás odehraje několik situací, do nichž se můžeme zapojit, když budeme chtít. Nakolik to celé bude působit přirozeně a ne jako naskritptovaná záležitost, zatím těžko posoudit. Hodně jsme zvědaví, jak bude v korporátní budoucnosti fungovat "policie", respektive různé bezpečnostní agentury. Bude bezpečnost výhradou vybraných jedinců a jak to bude převedeno do herních mechanismů v různých čtvrtích Night City?

3) Sleduj, jak se měníš

Čas ve videu: 18:44

Hodně nás baví přístup k modifikacím. Žádné kliknutí na položku v menu, ale prostě si skočíte do pouliční kliniky, kde vám ripperdoc provede poctivý bio hack se vším všudy. Video ukazuje instalaci pokročilého očního optického skeneru, který umožní zoomovat a taky analyzovat okolí, a pak subdermálního vylepšení ruky, které zvyšuje stisk, sílu v pěstních soubojích a přesnost při střelbě. Ten moment, kdy se po připojení díváte na svět okem, které vám doktor teprve instaluje do očního důlku...

4) Dospělý přístup

Čas ve videu: např. 4:28

Cynická, temná, černohumorná – tahle hra prostě kašle na komiksové zjednodušování a infantilizaci, kterými je dneska většina AAA her prolezlá. Hned na začátku si tak dáme zneklidňující scénu, kdy vytahujeme nahou ženu z vany plné ledu a řešíme, že má zavirovanou hlavu. Dočkáme se i příletu komanda soukromé VIP záchranky. Snad jen to občasné drsňácké hláškování nám přijdou trochu lacinné, ale zase připomíná zlaté časy Falloutu 2.

5) Ach, ty detaily!

Čas ve videu: 41:45

Situaci z Falloutu taky dost připomíná jeden srandovní detail. Při přestřelce ve zpomaleném čase ustřelíte členovi gangu nohy. "Šmarja, moje nohy," zařve, jenže tou dobou už je taky bez hlavy. Tady je vidět, že ne všechny detaily jsou ještě vychytané a rozhodně žádná hra není bez chyb; a to ani po vydání.

Před polskými vývojáři je ještě minimálně rok práce, kdy budou vyvažovat, co do hry přidat a co naopak ubrat, tak aby ji byla schopná utáhnout současná generace konzolí. Myslí si snad ještě někdo, že by se jim to nemělo podařit?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný