14. března 2018 11:00
redakce Prima Living

MAX exkluzivní: Houdini se dostal z hrobu i svěrací kazajky

Přichází nejznámější kouzelník a mistr úniků Harry Houdini! První díl životního příběhu legendami opředeného muže, který se dokázal dostat z jakýchkoli pout i zapečetěných prostor, si nenechte ujít ve středu ve na Prima MAX. Houdini dokázal to, co nikdo na světě. Nezapomeňte dýchat!

Kanadská televizní minisérie Houdini (2014) mapuje život první opravdové superstar, kterou se stal iluzionista a eskapolog Harry Houdini (hraje ho geniálně Adrien Brody). V Americe i Evropě počátku 20. století vědělo doslova každé dítě, kdo je Houdini. Nejslavnější eskapolog začínal velmi skromně a jeho život je dokonalým americkým snem.

V raném dětství jeho rodiče emigrovali z Maďarska do Ameriky. Jeho otec byl rabínem, ale ve svém novém působišti neudělal velký dojem. A tak musel s početnou rodinou hledat obživu jinde. Každý rok se stěhovali, a když Houdini, vlastním jménem Erik Weisz, o tomto období vyprávěl, plakal při vzpomínkách, jak strašně byli chudí.

Mladičký Erik v sobě brzy objevil talent pro magično, iluze, kouzla, ale také kaskadérské kousky. Jeho zamilovanou disciplínou byly úniky tzv. eskapologie. Zpočátku pracoval pro varieté, cirkusy, ale stával se stále slavnějším. A pro své odvážné a neuvěřitelné kousky byl miláčkem davu. Kdo by neobdivoval muže, který se zavěšen na laně hlavou dolů z několikapatrové budovy dokáže vysoukat ze zavázané svěrací kazajky. A to vše před zraky stovek diváků. Anebo unikne z čínského mučicího stroje, který je ještě pro jistotu umístěn do těsné nádrže s vodou a zamřížován. Partnerkou na jevišti i v životě mu byla jeho krásná žena Bess (Kristen Connolly). Jeho eskapády vyvolávaly takové pozdvižení, že brzy vyprodával i ta největší divadla a koncertní sály. A ty namakané svaly!

Skvělý biografický TV film Houdini ve středu ve 21.55 na Prima MAX!

Odkud Houdini unikl?

Policejní pouta. Jedno celé tour po Evropě se neslo ve znamení želízek, klepet či pout. Policisté v evropských městech měli Houdiniho pokaždé zamknout. A jeho úkolem bylo uniknout. V Londýně se dokázal za hodinu a deset minut osvobodit z pout, které sestavoval pět let čínský zámečník.

Pohřbení zaživa. Když Houdini tento kousek trénoval, jednou se téměř zadusil, protože spolykal při úniku velké množství hlíny. Později se však šťastně z hlíny pokaždé vyhrabal, i když rakev byla zapečetěna a on měl nádavkem spoutané ruce.

Cela smrti. Státní věznice Washington. Houdini se nechá zamknout v cele smrti. Nedlouho poté, co ho dozorci zkontrolovali, stál přede dveřmi cely.

Koncert jednoho herce:

  • Harry Houdiniho (1874–1926) precizně zahrál americký herece Adrien Brody, který uchvátil filmový svět svým výkonem v roli židovského klavírního virtuosa, který se zachrání před koncentračním táborem. Film se jmenoval Pianista a Brody za něj dostal Oskara.
  • Ani tentokrát Adrien Brody nic na přípravě role nepodcenil. Celý film v podstatě utáhne sám. V dětství se učil kouzlit, takže většinu svých výstupů v roli iluzionisty hrál sám, nepotřeboval stuntmana.
  • Eskamotér Harry Houdini měl neuvěřitelnou fyzickou kondičku. Na dobových fotkách vidíme tělo s nula gramy tuku a vyrýsovanými svaly. To musel být pro spíše rachitického Adriena Brodyho pořádný oříšek, ale dámy se mají nakonec na co těšit. I hubeňour Brody má ve filmu super svalnaté tělo.
  • Harry Houdini byl ve skutečnosti velmi malinký, měřil pouhých 164 centimetrů. Adrien Brody má však výšku 185 cm.
  • Celý film se natáčel v Budapešti, což je také rodiště Harry Houdiniho.

Režie: Uli Edel Scénář: Nicholas Meyer Kamera: Karl Walter Lindenlaub Hudba: John Debney Hrají: Adrien Brody, Kristen Connolly, Megan Dodds, Luca Bercovici, Kevin Griffiths, Máté Haumann, Evan Jones, Iván Kamarás, Shaun Williamson, Gretchen Meddaugh Rok uvedení: 2014

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný