Poznejte vzdálené příbuzné Grimma, bratry Grimmy
Vybíráme pro vás to nej ze života a díla autorského dua, jehož příběhy lehce inspirovaly i seriál Grimm.
Jak pravidelní diváci vědí, seriál Grimm má jistý předobraz v kultovních pohádkách bratří Grimmů.
Pokud jste však své hodiny českého jazyka prospali, nabízíme rychlokurz jejich geniality i toho, jak vlastně skrze díla, jako je Grimm, mají význam i více než sto padesát let po své smrti! Vše začíná před více než dvěma stoletími…
Dětství jako z románu (depresivního)
Bratrská dvojce Jacob a Wilhelm se narodila na konci 18. století v nevelkém středoněmeckém městě Hanau do rodiny devíti dětí, z nichž však tři zemřely brzy po narození – jak bylo dobovou tradicí.
Zpočátku si užívali středostavovského luxusu se sluhy a dokonce i posledním hitem této doby – navštěvováním školy!
Když však bylo staršímu Jacobovi jedenáct let, jejich otce, městského právníka, skolil zápal plic a rodina se tak dostala do finančních trablů. Dvojice, jakožto starší sourozenci, na sebe musela navalit dospělácké úkoly.
Však také již tehdy vypadali na padesát! Anebo že by se nám pomíchalo seřazení jejich portrétů? Foto: upload.wikimedia.org
Romantismus na vzestupu
Na přelomu staletí, když svět začal řešit jakési napoleonské války, se Jacob s Wilhelmem z vlastní iniciativy jali zapisovat orální tradici (folklor), konkrétněji příběhy a legendy německého venkova. A z toho se zrodil jejich největší hit.
Psala se totiž první desetiletí 19. století, kdy se "in" stal umělecký směr romantismus, styl zaláskovaný do naivních, klasických a především pohádkových příběhů. Kolekce venkovských pohádek známá jako Pohádky bratří Grimmů publikovaná na počátku 19. století tak do této éry sedla jako prdel na hrnec.
Nebo také jako čarodějnice z (Jeníčka a Mařenky) sedající si na lopatu! Foto: jilliantamaki.com
O řadu let později se vzdělaná dvojice dostala až na prestižní univerzitu v Berlíně a oběma byla složena poklona jak za významnou úpravu německé jazykovědy, tak i založení nového oboru folkloristiky. Ani mezi tím nespali bratři na vavřínech – v roce 1835 tak například Jacob sepsal Deutsche Mythologie, knihu pohanských mýtů, špetka jejíhož vlivu je znát třebas i na seriálu Grimm.
Nehynoucí odkaz
Pohádkám bratří Grimmů vděčíme za popularizaci řady evropských mýtů od Sněhurky přes Červenou Karkulku nebo Šípkovou Růženku až po Popelku nebo Jeníčka a Mařenku. Tyto sice existovaly v ústní tradici již předtím, právě Grimmové se ovšem nejvíce podepsali na jejich zachování.
Odkaz Grimmů žije dnes více než kdykoliv dříve. Samotní Grimmové byli kinematografií překováni do akčních hrdinů v Kletbě bratří Grimmů, taktéž náš seriál Grimm popularizuje, alespoň co by se za nehet vešlo, staré (notně, notně upravené) německé a středoevropské mytologie.
Nemluvě o moderních předělávkách klasických pohádek v produkci studia Walt Disney a takovém postmoderním seriálu, jako je nynější Once Upon a Time. A za tento odkaz vděčíme právě dvojici šprtů narozených kdesi uprostřed dnešního Německa.
(lol)