12. května 2016 15:14

Život v panence vs. nekonečné hubnutí: 5 nejděsivějších filmových kleteb

Zapomenutá kletba - upoutávka

Kletby normální i morální.

V neděli ve 20.00 se na Prima COOL rozhostí vláda egyptské kletby! Právě jejím terčem se v bijáku Zapomenutá kletba stane tým odvážných archeologů, a abyste se v jejich dobrodružstvích lépe orientovali, vzpomněli jsme na jiné nejbrutálnější kletbičky filmového světa.

Týdenní deadline vlivem prokleté kazety

Znáte z: Kruh

Trest za: Sledování tajemné kazety

Zatímco na Západě jsou kletby obvykle morálního charakteru – když postava naštve nějakou magickou bytost a je karmicky potrestána (občas se šancí na vykoupení) –, na Východě vládne nihilismus! Taková Samara ze série Kruh se sice ve formě ducha dočkala pomsty svým vrahům, to jí ale nestačilo a rozhodla se vpašovat na VHS kazety a epidemicky se šířit po celém světě. Proč? Protože proto! Třešničkou na celém konceptu této nahodile zlé kletby je skutečnost, že se všeho lze zbavit, když kazetu přehrajete jiné osobě. Jestli v Kruhu tkví nějaké morální ponaučení, pak jedině "buďte sami co největší svině".

Cesta do pekla

Znáte z: Stáhni mě do pekla

Trest za: Neposkytnutí úvěru

Věru netradiční a poměrně nefér, avšak v jádru stereotypní příběh má horor Stáhni mě do pekla. Zatímco jiní kolegové jsou prokleti za těžké hříchy, hrdinka tohoto filmu je prokleta, protože jí její nadřízený nařídí, aby nedávala půjčku cikánské klientce. Jasně, je to škaredý čin, neměl by však kletbu inkasovat někdo trochu jiný? Spravedlnost je holt slepá i ve fiktivních světech.

Proměna ve zvíře

Znáte z: Kráska a zvíře

Trest za: Souzení "knihy podle obalu"

Nutno však zmínit i jinou klasiku žánru, tentokrát ve formě Krásky a zvířete. Archetypální příběh o tom, že i v ohyzdném těle se může skrývat tklivá duše (který nám všem v osmi letech přišel jako šokující, nekonečně hluboké poučení), začíná podobně, jako i končí. Ústřední princátko tu odmítne cikánskou čarodějnici duší i tělem, a je proto změněno na obludu. Vykoupení se zde dočká až poté, co samo pozná útrapy života na okraji společnosti vlivem svého vzhledu.

Inu, příběh je to zajímavý, nedá se však nepozastavit se nad tím, proč filmové kletby na lidi kolem sebe tak často svrhávají zrovna cikáni? To rozhodně považujeme za kletbu samu o sobě!

Nekonečný úbytek váhy

Znáte z: Zhubni!

Trest za: Sražení cikánky autem

To trest bezskrupulózního obézního advokáda Billyho vypadá na první pohled parádně! Nejenže mu soud odpustí smrtelnou nehodu, ale pozůstalí na něj zároveň svrhnou kletbu, po níž začne hubnout. Je zde ovšem nepříjemný háček ve skutečnosti, že Billy hubne víc, než je zdrávo, a začíná být jasné, že konec této diety bude pěkně vypečený.

Být uvězněn v hračce

Znáte z: Chucky

Trest za: Sériovou vraždu?

Na první pohled vypadá kletba z Chucky jako notná výhoda – namísto smrti se totiž zdejší sériový vrah dočká de facto reinkarnace. Špatný vtip tkví ale v tom, že se ke své smůle nepřesune do těla lidského, nýbrž panenkovského! A to je věru ironický konec pro někoho, kdo rád budil strach.

Zapomenutá kletba se připomene už v neděli ve 20.00 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný