19. dubna 2022 14:00

Kdo je „ženský Thor“? Tady je vysvětlení konce traileru Thora 4

První český trailer filmu Thor: Láska jako hrom

Na konci prvního traileru Thora 4 se objevilo dlouho očekávané odhalení „ženského Thora“. Co všechno o téhle důležité postavě potřebujete vědět?

Čtvrtý filmový Thor s podtitulem Láska jako hrom se představil v první úžasné upoutávce. Fanoušci v ní mohou poprvé spatřit, jak se kladivem Mjölnir ohání Jane Foster (Natalie Portman) jako Mighty Thor. Odpověď na to, jak se Jane stane novým Thorem, dávají marvelácké komiksy, jež rovněž popisují, jakou roli ve všem hraje dosavadní Thor (Chris Hemsworth), syn boha Ódina, který je v komiksech (a tomto textu) nazýván Odinsonem.

Už dlouho víme, že hlavní hrozbou ve čtvrtém Thorovi bude Gorr, řezník bohů (Christian Bale). Aby ho Thor neboli Odinson porazil, nebude spoléhat na Strážce Galaxie, ale obrátí se hlavně na staré spojence – vládkyni Nového Asgardu, kterou je Valkyrie (Tessa Thompson) a taky na Jane Foster, která získala moc nad magickým kladivem Mjölnir.

Jak Jane Foster ovládla kladivo?

Jane Foster je důležitou součástí komiksů s Thorem už od šedesátých let nejen jako jeho životní láska, s níž se v různých fázích sbližuje a zase od ní vzdaluje, ale i jako důležitá spojenkyně dalších hrdinů z Marvel světa. V sešitu Thor: God of Thunder #12 (2012) je jí diagnostikována rakovina prsu a musí začít s náročnou léčbou, protože odmítá magické formy léčení.

V příběhové lince Original Sin (2014) pošeptá Nick Fury do ucha Thorovi děsivé tajemství, kvůli němuž ztratí moc nad kladivem Mjölnir. Toho se brzy poté chopí tajemná ženská postava pod maskou, z níž se rázem stane nová Bohyně hromu. Odinson má podezření, že by mohlo jít právě o Jane Foster, ale možnost nakonec vyloučí, protože se domnívá, že by to nezvládla, kvůli oslabení z léčby formou chemoterapie.

Jane využívá své nové schopnosti naplno v boji s četnými protivníky, ale brzy zjistí, že každé používání kladiva zhoršuje průběh nemoci a její čas se krátí. Později se spojí s Doctorem Strangem i Avengers, a když se objeví protivník, jehož dokáže porazit pouze ona, neváhá se znovu ohánět kladivem – i když ví, že si tím vzhledem k postupující rakovině podepisuje ortel smrti. Umírá jako skutečná hrdinka a kladivo se vrací zpátky k Odinsonovi, který se tak opět stává Thorem.

Unikátní schopnosti nové Bohyně hromu

Když se Jane Foster ujme vlády nad Mjolnirem získá veškeré vlastnosti Thora – jeho sílu, rychlost, výdrž, schopnost létat nebo sesílat blesky. Její spojení s kladivem navíc časem narůstá a zvládne s ním provádět více věcí než samotný Odinson. Umí měnit jeho dráhu uprostřed letu, a později ho dokonce přetvořit v různé jiné věci – meče, sítě, štíty či křídla. Podchytí totiž skutečnou podstatu kladiva, tedy že jde o univerzalní zbraň Undrjarn the All-Weapon.

Právě touto podstatou by se mohl zabývat i film Láska jako hrom, protože se v něm jistě bude řešit i původ další ohromně mocné zbraně schopné zabíjet samotné bohy, kterou je Necrosword, jímž se ohání záporák Gorr, řezník bohů. V komiksech stvoření Necroswordu souvisí s mimozemským symbiontem a je tedy navázáno na Venoma, ale jelikož se mluví o tom, že se do filmu vrátí i postava obřího trpasličího kováře Eitriho (Peter Dinklage), půjde film spíš vlastní cestou související právě s králem trpaslíků, jenž stojí za Rukavicí nekonečna i kladivem Mjölnir.

Ať už však bude zápletka Thora 4 podaná jakkoli, jedna věc je jistá. Kladivem v něm bude dosud nepoznanými způsoby vládnout právě Jane Foster, jejíž příběh má alespoň částečně vycházet z komiksové předlohy.

Zdroj: Marvel Fandom, Wikipedia

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný