15. srpna 2022 00:02

Krátká historie Želv Ninja: Od komiksu k animáku s Batmanem

Želvy Ninja se zrodily v roce 1984 a mají za sebou nespočet komiksů, hraček, her i filmů – a dva nejnovější celovečeráky vás teď čekají v pátek večer na Prima COOL.

Sobotní večery teď budou na Prima COOL patřit nejnovějším filmům s Želvami Ninja. Po jedničce, která dorazí 20. srpna, dojde o týden později na i na dvojku, v níž se kromě želváků a April O’Neil představí i odvážný Casey Jones (Stephen Amell aka Arrow). Historie Třískových svěřenců nicméně sahá hluboko do osmdesátých let. Znáte ji úplně celou?

Komiksové kořeny

Dnes je to nejspíš obtížné pochopit, ale bývaly časy, kdy Želvy Ninja platily za obskurní parodii komiksového žánru. Ano, je tomu tak, absurdní premisa (mluvící želvy s katanami???) vytýkaná občas zlými jazyky želvímu komiksu, je vyloženě primárním cílem původních autorů! Ti se jmenovali Kevin Eastman a Peter Laird a koncept je napadl jako reakce na tehdy populární komiksy Ronin. Ale nejen na ty!

Eastman a Laird si v prvním dílech želváků brali na paškál i Daredevila, x-menovské Nové mutanty nebo komiks Cerebus. V reakčním duchu sesmolili první díl a vydali jej spíše jako humoristický projekt na vlastní náklady s pouhými 3 000 kopiemi.

Problém nastal, když začala obskurní idea velmi rychle získávat čtenáře. Nejenže se první vydání zaplatilo, ale zaplatila se i vydání další. Želváci se stávali mainstreamovým zbožím a už dva roky po nezávislém startu byly na trhu kovové figurky jako licencovaný merchandise a rok nato rovněž hračky. Jak už to přitom v 80. letech chodilo, pokud jste chtěli prodat hračky, znamenalo to k nim udělat i animovaný seriál. A tak se zrodily Želvy Ninja v mutaci, kterou možná znáte nejdůvěrněji.

První animovaný seriál přišel v roce 1987, v Česku (respektive Československu) se ale samozřejmě objevil až o řadu let později. Právě tihle želváci se však dočkali největšího ohlasu a frčeli až do roku 1996 po celých 10 řad! Ačkoliv pro přetlumočení komiksů došlo na určité zředění původní parodičnosti a temnoty, první seriál nebyl od předlohy zase tolik odlišný. To přišlo až s tím druhým.

Mezi lety 1997 až 1998 totiž došlo na odvysílání dvou řad hraného seriálu s maskami, který možná znáte také. V tomto případě nebyl úspěch tak výrazný, ale nebyl ani nulový – koneckonců od roku 2003 přišly tři další animované seriály a poslední z nich skončil teprve v roce 2016. Nedá se tedy říct, že by Želvy Ninja byly provarem, alespoň ne v 90. letech.

Globální popularita

To vše doprovázejí i dvě další média – videohry a filmy. Želvácké hry byly vždy ideálně bojovkami ve stylu Mortal Kombatu (či Street Fightera). Pro jednu generaci hráčů však šlo o dost významné kousky, želváci se totiž objevili na vrcholu popularity zrovna v době, kdy přicházely počítačové hry do mainstreamové popularity. První želví hry pro NES, C64, Amigu a nakonec PC vám tak na disku přistály, ať už jste je chtěli, nebo ne. Od té doby se sice leccos změnilo... není však problém mít vůči želvákům nostalgické pocity, i když jste je v televizi tradičně přepínali a nikdy jste v ruce nedrželi komiks.

Ruku v ruce s tím šly i filmy. Také jejich kvalita byla poněkud... rozporuplná, ale co neměly v hlavě, to měly v nohách! První hraný biják dorazil už v roce 1990 a nabídl legendární chlápky v kostýmech. Ti se vrátili ještě dvakrát, načež se značka stočila k animáku z roku 2007 a především k rebootu z produkce Michaela Baye, jenž v roce 2014 vsadil na digitální želváky v reálném světě (a dočkal se jednoho pokračování). V roce 2019 pak dorazil i crossover s Batmanem, který... no podívejte se na to sami!

Nezdá se přitom, že by Želvy Ninja vyklízely pole, ba naopak! Paramount již oznámil, že brzy začne produkce dalšího filmu, který rebootuje aktuální ságu a nejspíš vydělá další stovky milionů dolarů. Bohaté komiksové kořeny želváků dávají rozhodně hutné podhoubí pro další navazující dílka – a popularita jak internetových televizí, tak komiksových filmů je k tomu dokonalým prostředím.

Od komiksových a parodických kořenů se Želvy Ninja za víc jak tři dekády notně vzdálily. Pokud je dnes ale něco stále platné, tak nutnost trochu si z vážnějších komiksů utahovat. A možná, že je to dnes ještě aktuálnější než v roce 1984! Jestli se tedy budoucnost želváků ponese malinko v duchu Deadpoola, rozhodně stále mají co nabídnout i po roce 2020.

Želvy Ninja začínají na Prima COOL v sobotu 20. srpna ve 20:15. Želvy Ninja 2 budou následovat přesně o týden později.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný