20. listopadu 2023 00:10

Jak se natáčelo vylodění v Normandii ze Zachraňte vojína Ryana?

23 minut, které změnily film! Na vylodění v Normandii nikdo nikdy nezapomene.

V neděli večer vás na COOLu pohltí válečný epos Zachraňte vojína Ryana. Jeho vylodění v Normandii trvá 23 minut a spolklo 12 milionů dolarů – to celé při rozpočtu 70 milionů na celý tříhodinový film. Jde přitom o jeden z nejsilnějších filmových otvíráků vůbec, jenž inspiroval davy následovníků na velkém plátně nebo ve hrách. Než si ho znovu připomenete, zjistěte, jak se tenhle filmový zázrak vlastně natáčel.

Skutečné vylodění na pláži Omaha bylo samozřejmě ještě drsnější než jeho filmová podoba. Ve snaze ho napodobit co nejakurátněji však Spielberg věnoval filmové verzi vylodění nečekanou porci pozornosti! Rozhodl se totiž, že na irské pláži, kde se film natáčel, vznikne skoro přesná replika tohoto segmentu Omahy – včetně bunkrů a ježků.

Na natáčení se podílelo 1 500 komparzistů a velká část z nich byla složena z irských armádních rezervistů. Němce si naopak střihli členové irských skupin vojenské historie, kteří jsou zvyklí si oblékat různé uniformy. Zároveň byla na place ještě třetí skupina – Spielberg totiž zaměstnal skoro 30 lidí, kteří postrádali tu či onu končetinu, aby mohl akurátně natočit scény poté, co některý z vojáků šlápne na minu.

Pozoruhodné je, že scéna neměla dopředu vymyšlené storyboardy, natáčecí úhly tedy nebyly plánovány záběr od záběru. Spielberg totiž chtěl natočit maximum materiálu ve spontánním duchu a až poté z něj sestříhat smysluplný materiál. Scénář nicméně existoval a zrovna tak se připravila choreografie pohybu velkého počtu komparzistů nebo speciální trikové záběry.

Natáčení každopádně probíhalo chronologicky, aby šlo ve střižně udržet návaznost záběrů. Nemělo by to tedy vyznít tak, že bylo celé natáčení vylodění o improvizaci, ba naopak, vyžadovalo obrovskou přípravu. Absence storyboardů a vymýšlení umístění kamery až na místě je však u tak drahé scény velmi neobvyklý postup.

Spielberg si to všechno mohl dovolit jen díky tomu, že na place nebyli žádní producenti. Víc než dvě dekády zkušeností vedly k tomu, že produkce Spielbergovi jednoduše vyplácla peníze a nechala ho dělat, co si zamane. Výsledná scéna je k tomu navíc velmi autentická jak co do kulis, tak i lokace. Ne každá pláž invaze do Normandie vypadala jako Omaha (vylodění na Omaze bylo notoricky krvavé spíš shodou nešťastných náhod), ale v rámci tohoto kusu dějin je Ryan akurátní reprezentací. A to ačkoliv nad putováním Hanksovy jednotky ve zbytku filmu, tedy po úvodní scéně, už musejí historici notně přimhouřit oči.

Není proto divu, že natáčení vedlo k velmi silným zážitkům. Hanks, ačkoliv si uvědomoval, že se „jen točí film“, vzpomíná, jak mu zatrnulo, když komparzisti po zastavení lodí (na povel) padali po desítkách k zemi. Hned první den se (logicky) natáčel přímo úvod vylodění a Hanks řekl, že na pohled na takovou zkázu prostě nebyl připraven.

Natáčení celého vylodění trvalo 15 dní a kromě Irska se část scény dotáčela i ve Francii. Řada záběrů si přitom vyžádala horu postprodukčních efektů a celkové svázání do koherentní stopáže také nebylo jednoduché. Sázka na tak brutální úvod se ovšem vyplatila, diváci totiž díky němu mají ihned jasno, jaký film můžou čekat.

Zachraňte vojína Ryana začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný